profil

Zerwane zaręczyny

poleca 15% 7 głosów

Niekiedy pisarze opowiadają o zerwanych zaręczynach, którym towarzyszy symboliczny zwrot pierścionka (pierścionków). Oto kilka najbardziej znanych przykładów.
Zwraca swój pierścionek niewiernemu narzeczonemu Anka – bohaterka Ziemi obiecanej Władysława Stanisława Reymonta, która chce, by Karol Borowiecki mógł wycofać się bez szwanku na honorze z krępującego go układu. Postępuje szlachetnie i niejako za Karola załatwia niewygodną dla niego sprawę w korzystny dla niego sposób. Wkrótce potem Borowiecki ożeni się z bogatą Niemką,córką zamożnego fabrykanta, Madą Müller, ślub ten otworzy mu drogę do bogactwa i kariery; nareszcie stanie się posiadaczem wielkiej fortuny i właścicielem fabryki. Związek ten jednak nie da mu szczęścia i będzie czuł się pod koniec życia osobą przegraną. Anka natomiast, skrzywdzona przez Karola, który jeszcze jako narzeczony zabiega o względy Mady i romansuje z Lucy Zuckerową, dając nawet jej syna (o czym Anka nie wie), pozostanie uosobieniem uczciwości,czystości moralnej, zarówno fizycznego, jak i duchowego piękna.
Z innymi zerwanymi zaręczynami spotkamy się w Lalce. Stanisław Wokulski,nieziemsko szczęśliwy, że wreszcie doprowadzi do ślubu z ubóstwianą kobietą, przekonuje się w czasie wspólnej podróży pociągiem, przypadkiem słysząc prowadzoną po angielsku rozmowę kochanków – Łęckiej i Starskiego, że narzeczona w istocie nim pogardza, nie kocha go i nie jest mu wierna. Powoduje to załamanie i zmianę decyzji pana Stanisława, który żegna zaskoczoną narzeczoną... po angielsku (w języku, którego wedle jej przypuszczeń, Wokulski nie zna) i wycofuje się z dawnego układu. Słynne otwarte zakończenie Lalki nie mówi nam jasno, co dalej się stało z Wokulskim: czy wyjechał i zajął się pracą naukową, czy może popełnił samobójstwo.
Pan Michał – bohater powieści Henryka Sienkiewicza Pan Wołodyjowski zwalnia z kolei z danego słowa Krzysię. Widząc, że jego ukochana, która niegdyś nieoficjalnie i bez świadków przyrzekła mu rękę, kocha Ketlinga, po chwilowym wzburzeniu wybacza obojgu i życzy im szczęścia, stwierdzając, że woli, by go błogosławili niż przeklinali. Ratuje to Krzysię przed klasztorem, do którego pragnęła iść, by nie zostać posądzona o brak honoru, a Basi umożliwia wyznanie miłości Michałowi i małżeństwo z nim... To kończy miłosne kłopoty sławnego żołnierza, którego poprzednia narzeczona Anusia Borzobohata (zapewne byli zaręczeni, bo mieli od księżnej,opiekunki panny, pozwolenie na ślub) zmarła, pozostawiając go w strasznej żałobie (przez pewien czas Wołodyjowski nawet zamierzał zostać mnichem).

Warto zobaczyć

filmy Krzyżacy, reż. Aleksander Ford, Pan Tadeusz, reż. Andrzej Wajda, Ziemia obiecana, reż. Andrzej Wajda, Pan Wołodyjowski, reż. Jerzy Hoffman

Podoba się? Tak Nie

Materiał opracowany przez eksperta

Czas czytania: 2 minuty