profil

Szlachetny rycerz cudzoziemiec

drukuj
poleca 60% 5 głosów

U Sienkiewicza pojawia się też motyw szlachetnego rycerza cudzoziemca. W Krzyżakach tę rolę odgrywa rycerz z Lotaryngii, pan Fulko de Lorche, honorowy, prawdomówny, szlachetny, niestety naiwny rycerz. Przybywa on pomagać Krzyżakom w walkach z niewiernymi, tj. Litwinami i Żmudzinami (tak przedstawiają ich zakonni bracia). Z ciekawości trafia też na Mazowsze, gdzie spodziewa się naiwnie zyskać sławę, zabijając smoka i ratując cudną dziewicę. Jest bardzo kochliwy i oddaje hołd coraz to nowym damom serca. W końcu żeni się z Agnieszką z Długolasu.
Drugi obraz szlachetnego rycerza cudzoziemca spotykamy w Trylogii. To dzielny, honorowy i elegancki Szkot, umiejący prawić komplementy płci pięknej, przyjaciel Wołodyjowskiego – Ketling. Mimo wielu komplikacji (wybranka jest też ukochaną pana Michała) Ketling żeni się z panną Krzysią. Polskę traktuje jak przybraną ojczyznę. Wraz z panem Michałem ginie honorowo w twierdzy Kamieniec Podolski, zdobytej przez Turków (Pan Wołodyjowski).

Warto zobaczyć

filmy Krzyżacy, reż. Aleksander Ford, Ogniem i mieczem, reż. Jerzy Hoffman, Potop, reż. Jerzy Hoffman, Pan Wołodyjowski, reż. Jerzy Hoffman, JoannaD’Arc, reż. Luc Besson, Troja, reż. Wolfgang Petersen

Zobacz też

kobieta żołnierz, ojczyzna, wróg

Przydatne hasło? Tak Nie