profil

Budowa bakterii

poleca 54% 60 głosów

Prokariotyczne komórki bakterii cechuje bardzo prosta budowa. Wielkość waha się od pół do kilkudziesięciu mikronów. Nie mają jądra, a kolisty DNA, tzw. genofor, zlokalizowany jest w nukleoidzie. Wiele bakterii oprócz chromosomowego DNA posiada też cząsteczki DNA pozachromosomowego, tzw. plazmidy, które mogą warunkować odporność bakterii na antybiotyki. Zamiast mitochondriów i chloroplastów występują u nich mezosomy i tylakoidy. Rybosomy są małe. Materiałem zapasowym jest glikogen, wolutyna lub skrobia sinicowa. Ściana komórkowa bakterii zbudowana jest z substancji zwanej mureiną (glikoproteina) i może mieć różną grubość. Jeśli jest cienka, otacza ją druga błona komórkowa, zwana błoną zewnętrzną. Tylko nieliczne bakterie nie posiadają ściany komórkowej (tzw. mykoplazmy). Natomiast archeany nie mają mureiny w ścianie. Dodatkowo komórka bakterii może być chroniona otoczką śluzową oraz być wyposażona w rzęski i fimbrie (cienkie białkowe rureczki), które osadzone są na zewnętrznych powłokach komórki.

W większości bakterie są organizmami jednokomórkowymi. Niekiedy mogą tworzyć niewielkie kolonie.

W zależności od kształtu wyróżnia się kilka form bakterii.
Formy morfologiczne bakterii (wg Lewiński i in., 2003)
Formy morfologiczne bakterii (wg Lewiński i in., 2003)

Zapamiętaj

Komórka bakteryjna nie zawiera jądra, siateczki śródplazmatycznej, aparatu Golgiego, lizosomów, mitochondriów, chloroplastów, centrioli, wakuoli.
Swobodnie poruszające się bakterie są zdolne do wykonywania ukierunkowanych ruchów, zwanych taksajmi (ruchy takie zachodzą pod wpływem określonego bodźca). Przykładem są fototaksje, chemotaksje.

Podoba się? Tak Nie

Materiał opracowany przez eksperta

Czas czytania: 1 minuta