profil

Monopol

poleca 70% 10 głosów

rzecz. m

  1. dominacja jakiejś firmy (najczęściej państwowej), całkowicie eliminującej z rynku konkurencję, kontrolującej całość produkcji czy usług w jakiejś dziedzinie.
  2. grupa firm zawierających porozumienie, dotyczące całej gałęzi gospodarki i dyktujących ceny na rynku.

 

(w zn. 1.) – Dążenie państwa w jakiejkolwiek dziedzinie do wprowadzenia monopolu (D. lp) musi być szkodliwe dla gospodarki – powiedział w swoim wystąpieniu szef Porozumienia Przedsiębiorców. – Wiele dawnych monopoli (a. monopolów) (D. lm) przestało istnieć, bo polityka monopolistyczna na dłuższą metę nie zdaje egzaminu– dodał.

(w zn. 2.) – Jeżeli dostawcy niektórych surowców potrzebnych do naszej produkcji połączą się w monopol (B. lp), będziemy skazani na dyktowane przez nich cenyi koszty naszej produkcji znacznie się powiększą – martwił się dyrektor.

Pochodzenie:

monopolista –producent lub dostawca usług, który podporządkował sobie rynek,
monopolistyczny – związany z monopolem, dyktujący ceny i warunki,
monopolizować (dok. zmonopolizować) – podporządkowywać sobie rynek, zdobywać wyłączność, narzucać ceny.

Obecna postać

Słowo monopolowy, które znaczy – związany z monopolem, w ciągu wielu lat utrwaliło się w polszczyźnie w bardzo ograniczonym znaczeniu – związany z monopolem spirytusowym (ponieważ produkcja napojów alkoholowych, jako bardzo dochodowa, była zmonopolizowana przez państwo). Nazwa była umacniana przez propagowanie jej na szyldach sklepów z alkoholem, które informowały (i informują do dzisiaj), że są to sklepy monopolowe, ponieważ w potocznym rozumieniu monopolowy znaczy alkoholowy.

Podoba się? Tak Nie
Więcej informacji:

Materiał opracowany przez eksperta

Spis treści
  • Monopol