profil

Dunia - charakterystyka

poleca 86% 108 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Podstawowe informacje o bohaterce

Dunia to jedna z postaci kobiecych, która występuje w Zbrodni i karze Fiodora Dostojewskiego. Jest ona młodszą o rok (ma dwadzieścia dwa lata) siostrą głównego bohatera, Rodiona Raskolnikowa. Ich matka to Pulcheria Aleksandrowa. Wraz z nią bohaterka odwiedza mieszkającego w Petersburgu Rodiona. Rodzina znajduje się w nienajlepszej sytuacji finansowej i Dunia dla zdobycia majątku, aby wspomóc nim brata, chce wyjść za mąż za Piotra Łużyna. Jednak dzięki działaniom Rodiona nie dochodzi do ślubu. Kiedy kończy się akcja powieści, Dunia tworzy szczęśliwy związek małżeński z najlepszym przyjacielem swojego brata, Dymitrem Razumichinem.

Charakterystyka zewnętrzna

Bohaterka jest wyjątkowo piękną kobietą, co niejednokrotnie w czasie trwania akcji powieści zauważają męskie postacie. Z wyglądu przypomina swojego starszego brata. Wzrost ma wysoki, nawet trochę za bardzo jak na kobietę. Jej postawa cechuje się siłą i pewnością siebie,

[…] co wyrażało się w jej ruchach, które mimo to były urocze i miłe.

Cerę ma jasną, twarz śliczną i zdrową. Zwłaszcza, kiedy promieniuje ona radością. Ma ciemne włosy (choć nieco jaśniejsze niż brat), oczy prawie czarne. Zazwyczaj błyszczą one dumnie. Jednocześnie jednak w określonych sytuacjach są łagodne i pełne czułości. Jej usta są drobne, zdarza się, że gości na nich wesoły, młodzieńczy uśmiech. Dolna warga i podbródek lekko wysuwają się do przodu. Jej postawa jest stanowcza i wyniosła, sprawia przez to wrażenie, że bohaterka jest poważna i zamyślona.

Charakterystyka wewnętrzna

Siostra Raskolnikowa jest pewną siebie i dumną kobietą. Odznacza się wytrwałością, zawzięciem i silnym charakterem. Bohaterka nie poddaje się przeciwnościom losu nawet w bardzo trudnych chwilach. Potrafi znaleźć w sobie tyle sił, aby je przezwyciężyć lub przeżyć. Jednocześnie jest mądra i wykształcona (przynajmniej jak na czasy i warunki, w których żyje). Cechuje ją dobroć wobec ludzi i szlachetność. Dunia przejawia bardzo mocne przywiązanie do swojego brata, darzy go wielką miłością. Jest w stanie poświęcić dla niego swoje osobiste szczęście. Wspomaga go finansowo jak może. Na przykład zadłuża się na kwotę sześćdziesięciu rubli (kwota niemała; dla porównania – roczna emerytura matki rodzeństwa wynosi sto dwadzieścia rubli), kiedy Rodion ich potrzebuje, nie mówiąc mu nawet o tym, że będzie musiała je później spłacić. Kiedy traci posadę guwernantki u Arkadego Swidrygajłowa wskutek intrygi pracodawcy (próbował ją uwieść, do czego nie dopuściła, lecz została posądzona przez jego żonę, Marfę Pietrownę, o próbę uwiedzenia go), jednocześnie traci reputację. W związku z tym nie jest w stanie znaleźć posady w innym domu. Co za tym idzie, nie ma jak wspomagać Raskolnikowa finansowo. W końcu decyduje się na wyjście za mąż dla majątku za Piotra Łużyna, człowieka złego, niegodnego jej. Nie kocha swojego przyszłego męża, jest jednak w stanie poświęcić swoją przyszłość, aby umożliwić bratu zdobycie funduszy na rozpoczęcie kariery. Ponadto bohaterka jest pełna miłości i czułości dla swojej matki, Pulcherii. Mieszkają razem i kiedy ta choruje, Dunia opiekuje się nią.

Podoba się? Tak Nie
(0) Brak komentarzy

Materiał opracowany przez redakcję

Czas czytania: 2 minuty