profil

Trawienie u pierwotniakow, stłubii, obleńcow.

poleca 85% 541 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Pierwotniaki

TRAWIENIE- proces rozpadu pokarmu, rozłożenie pokarmu na małe rozpuszczalne cząsteczki organiczne, które komórki mogły by wchłonąć.
U organizmów jednokomórkowych tj. ameby, pierwotniaka trawienie zachodzi w komórce, w wodniczce pokarmowej. Pokarm dostaje się do komórki przez błonę komórkową, w cytoplazmie tworzy się wodniczka pokarmowa, rozpoczyna się trawienie w wodniczce która krążąc umożliwia cytoplazmie w każdym miejscu wchłonięcie potrzebnych substancji, na końcu wydalenie nie strawionych resztek pokarmu- występuje w dowolnym lub określonym miejscu błony komórkowej.
Trawienie u stułbi:
Za pomocą parzydełek w ramionach obezwładnia ofiarę, wciąga ją do jamy trawiennej gdzie jest częściowo trawiona przez enzymy, dalszy rozkład jest w wodniczkach pokarmowych. Resztki są wydalane przez otwór gębowy (nie mają otworu odbytowego). U parzydełkowców trawienie występuje wewnątrz komórki i poza nią.
Obleńce:
Przewód pokarmowy w postaci wąskiej, prostej rurki zakończonej odbytem, umożliwiło to: efektowniejsze odżywianie, zwiększenie ich rozmiarów, wzrost aktywności ruchowej. Trawienie poza komórką
Dzięki wykształceniu drożnego przewodu pokarmowego proces przetwarzania pokarmu zachodzi w układzie pokarmowym, w którym są odcinki odpowiadające za pobranie, trawienie, wchłanianie pokarmu i formowanie i wydalanie kały.
Pojawiły się gruczoły trawienne (po to żeby maksymalnie wykorzystać wszystkie składniki zawarte w pokarmach) wydzielające substancje wspomagające trawienie (wątroba), enzymy trawienne ( trzustka, ślinianki) i substancje ułatwiające przesuwanie pokarmu (ślinianki).
Układ pokarmowy a rodzaj pokarmu:
-tasiemiec nie ma bo jest pasożyt odżywiający się strawionym pokarmem
-zwierzęta mięsożerne jedzą pokarm łatwo rozkładany i bogaty w energię wiec mają prostszy i krótszy niż roślinożercy
-tylko ci mięsożercy co połykają w całości np. pyton potrzebują dłuższego przewodu pokarmowego bo nie rozdrobniony pokarm wymaga dłuższego okresu trawienia
-roślinożercy mają o wiele dłuższy przewód pokarmowy, większe jelito ślepe bo jedzą pokarm trudniejszy do strawienie (zawiera błonnik) i musza jeść go więcej bo nie zawiera on dużo energi.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta

Więcej informacji