profil

Analiza i interpretacja trenu XIX

poleca 85% 519 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Tematem "trenów" Jana Kochanowskiego jest cierpienie po utracie ukochanej córki Urszuli.
W trenie XIX matka poety przekazuje pewne wskazówki do życia. Mozemy zatem dostrzeć ja bardzo zmieniło się spojrzenie na świat i życie pozaziemsie.
Tren XIX to tren pocieszający, konsolacyjny. We śnie można rozmawiać ze zmarłymi, jednak jest on wyrazem naszych myśli lub podświadomych oczekiwań. Utwór zawiera odpowiedzi na nurtujące pytania i wątpliwości związane z poprzednimi trenami.
Na początku tekstu poeta ukazuje nam swój ból i smutek pol stracie dziecka : "Załość moja długo w nic oczu mi nie dała zamknąć i zemdlonego uspokoić ciała". W tym trenie autorowi we śnie zjawai się w nim radość i ukojenie bólu. Kobieta wyjaśnia powód wizyty: "...twój nieudolny płacz, synu mój, przywiódł mię w te tu wasze strony". Jest zaniepokojona cigłym zamartwainiem się syna, dlatego pragnie uświadomić poecie, gdyż jego córka nadal żyje, jest szczęśliwa w krainie zmarłych i przez zbyt wczesnął śmierć uniknęła trudów oraz cierpień codziennego życia. Lecz przy tym nie zapomniała o soich rodzicach, ciągle sie za nich modląc. Matka autora przypomina, że przecież wszyscy są śmiertelni i na każdego przyjdzie pora na spoczynek. Z powodu braku najbliższej osoby, często zapomina się o pewnych prawdach, które pomagają przebolećstaratę.
Po czasie rozpaczy i ciepienia śmierci Urszuli, ojciec znowu powraca do wiary dzięki swojej matce. Jednak , żeby dostać się do nieba trzeba wszystkiego dośwaidczyć na ziemi- bólu i cierpienia, ponieważ to też się od życia należy : " tego synu trzymaj, a ludzkie przyody ludzkie noś".

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta