profil

"Pieniądze szczęścia nie dają, ale je ułatwiają"

poleca 84% 278 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Wielu ludzi uważa, że w życiu najważniejsze są pieniądze i, że bez nich nie można osiągnąć pełni szczęścia. Lecz wart by było się nad tym zastanowić.
Aby przekonać się, że to nie pieniądze dają prawdziwe szczęście wystarczy pomyśleć jak było w czasach wojny. Wtedy pieniądze były ludziom potrzebne tylko do przetrwania, a szczęście brało się z tego, że oni i ich najbliżsi żyją.
Pieniądze wywołują chytrość i zmieniają osobowość człowieka w łapczywego sknerę. Przykładem takiej przemiany może być Ebenezer Scrooge, główny bohater powieści Karola Dickensa pt. "Opowieść wigilijna". Ten ponury, zakochany w pieniądzach człowiek od każdego chciał wydusić ostatni grosz, a sam nikomu nic nie dawał. Uważał, że biedni ludzie to głupcy, którzy powinni umrzeć, aby na świcie zmniejszyło się przeludnienie. Dla Scrooge'a Boże Narodzenie to tylko czas na zapłacenie rachunków, uważał, że w święta człowiek staje się tylko o rok starszy i ani trochę bogatszy. Przestała obchodzić go rodzina, najważniejsze stały się dla niego pieniądze. Lecz po wizycie czterech duchów Ebenezer Scrooge przeszedł gwałtowną przemianę. Z bezdusznego, niemiłego i samolubnego zmienił się w uprzejmego, szczodrego oraz pomocnego. Dopiero po tej przemianie stał się naprawdę szczęśliwy, ponieważ od pieniędzy ważniejsze dla niego stało się zdrowie, życie oraz rodzina, z którą spędzał o wiele więcej czasu niż wcześniej.
Bycie bogatym ma liczne wady. Między innymi taką, że ludzie bogaci dość często są otoczeni przez fałszywych przyjaciół, którzy nie zwracają uwagi na osobowość człowieka tylko na jego dobra materialne. Tacy przyjaciele pojawiają się w życiu bogatej osoby i próbują wzbogacić się jej kosztem. Bogaci bardzo często nie wiedzą komu zaufać i izolują się od reszty społeczeństwa. Może to doprowadzić do stanu depresji, którego następstwem może być choroba psychiczna.
Kolejnym argumentem, który przemawia za twierdzeniem, że pieniądze szczęścia nie dają może być przykład osób, które zamiast założyć rodzinę wolą rozwijać karierę zawodową. Tacy ludzie mogą zrobić wszystko, aby zdobyć wielką fortunę i wspiąć się na kolejny szczebel kariery. Lecz niektórzy najpierw zakładają rodzinę, a dopiero potem spełniają się zawodowo. Wtedy spędzają mało czasu w domu z dzieckiem i próbują mu to wynagrodzić drogą zabawką, nowym telefonem, komputerem, lub czymś o czym marzy dziecko. Ale takie dziecko nie jest w pełni szczęśliwe, ponieważ nie spędza wystarczająco dużo czasu z rodzicami.
Inny przykład można przytoczyć z życia szkolnego. Koleżanki i koledzy noszący modne i drogie ubrania nie zawsze i nie przez wszystkich są akceptowani, bo przy właściwej ocenie człowieka nie patrzymy na jego pieniądze, dom czy ubrania tylko na inne, ważniejsze cechy takie jak uprzejmość, inteligencja lub pomysłowość.
Podążając za bogactwem trzeba pamiętać, że nie wszystko można kupić. Rzeczy takie jak młodość, wiedza, talent, uroda są bezcenne. Są sposoby na poprawienie urody, takie jak operacje plastyczne, lecz po zbyt licznych operacjach część ciała, która była im poddawana może zacząć się rozpadać. Żywym przykładem na to jest Michael Jackson. Ponadto nie wszystkie operacje plastyczne się udają. Musimy też pamiętać, że pieniądze nie mają wpływu na takie rzeczy jak upływ czasu, zdrowie i niestety śmierć, która zawsze nas zaskakuje i nigdy nie wiemy kiedy nadejdzie.
Lecz posiadanie pieniędzy ma też dobre strony. Dzięki pieniądzom można studiować, zwiedzać świat, wybudować dom, czy na przykład kupić samochód. Ale studiować i zwiedzać świat można bez dużej ilości pieniędzy. Na naukę możemy dostać stypendium, a wycieczkę można wygrać w konkursie, albo na loterii.
Pieniądze są niewątpliwie istotnym, a nawet niezbędnym elementem naszego życie, lecz to nie od nich zależy szczęście, ponieważ do szczęścia wystarczy zdrowie, rodzina i prawdziwi przyjaciele.

Podoba się? Tak Nie
Sprawdzone hasła:

Czas czytania: 3 minuty