profil

Pieniądze szczęścia nie dają .

poleca 85% 191 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze


Celem moich rozważań jest udowodnienie, że pieniądze szczęścia nie dają. Jednakże osoba licząca się z każdym groszem nigdy tak nie powie. Taki człowiek chciałby doznać choćby chwilowej swobody. W XXI w. pierwszoplanowe miejsce zajmuje właśnie majątek. Przez pogoń za nim, zapominamy o ważniejszych wartościach, jakimi są rodzina i miłość.
Pierwszym przykładem jest Ebenezer Scrooge z „Opowieści Wigilijnej” C. Dickensa, który został egoistą i skąpcem właśnie przez posiadany majątek. Mężczyzna jako dziecko był pozbawiony miłości od strony ojca, a Boże Narodzenie kojarzyło mu się głównie z samotnością. Nie sądził, że na starość może się coś zmienić, dlatego też nie chciał wspierać finansowo akcji charytatywnych. Uważał, że ludzie potrzebujący pomocy obciążają go finansowo. Bohater, gromadząc pieniądze, nie był szczęśliwy, nie miał czasu dla bliskich. Dopiero wizyty duchów uświadomiły, że obdarowywanie innych może powodować szczęście.
Ślepe Bogactwo Harpagona, głównej postaci komedii Moliera, doprowadziło do utraty rodziny. Jego dzieci znienawidziły go, gdyż nie liczył się z niczyim zdaniem. Chciał, aby jego dzieci wzięły ślub tak, żeby nie musiał wydać ani grosza na posag.
Kolejnym przykładem jest Bankier z „Małego Księcia”. Mężczyzna całe swoje życie liczył zebrane pieniądze, nie widząc poza tym świata. Jest to dowodem na to, że majątek może bardzo zaślepiać.
Według mnie, osoby posiadające grubszy portfel niż rówieśnicy, uważają się za lepsze. Nie dostrzegają swoich wad, a wytykają je innym. Uważają się za osoby szczęśliwe, a dobra materialne to nie wszystko. Niemniej jednak doznają więcej swobód i mogą sobie pozwolić więcej rozrywek. Często nie mają prawdziwych przyjaciół, gdyż zazwyczaj te koleżeństwo istnieje tylko ze względu na pieniądze.
Z drugiej strony, finanse znacznie ułatwiają nam życie. Bez nich niemożliwe by było spełnianie marzeń, takie jak podróże, budowa domu, zakładanie firmy.
Dają także poczucie bezpieczeństwa, gdyż nie musimy się martwić, co będzie potem. Majątek gwarantuje moc rozrywek i swobód, z których trzeba tylko umieć korzystać. Daje możliwość rozwijania swoich zainteresowań.
Życie jest bardzo ciężkie i przeżycie bez pieniędzy jest niemal niemożliwe. Co prawda nie możemy kupić zdrowia, za to możemy wykupić leki. Pieniądze nie gwarantują miłości, ale zapewniają utrzymanie rodziny.
Podsumowując, stwierdzam, że pieniądze dają szczęście jedynie w sposób pośredni. Radość można znaleźć poprzez spełnianie marzeń możliwe dzięki finansom. Jednakże Należy umieć z nich korzystać, ponieważ mogą negatywnie zmienić człowieka. Idealnym przykładami tego są Scrooge i Harpagon.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty