profil

Nazizm i komunizm to ideologie pogardy i śmierci.

poleca 85% 113 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Czy nazizm i komunizm to ideologie śmierci i pogardy? Są różne poglądy na ten temat. Dla nas Polaków te dwa pojęcia nie kojarzą się dobrze. II wojna światowa zrobiła swoje i pozostawiła ślady w pamięci po tych makabrycznych wydarzeniach ubiegłego stulecia. Obozy koncentracyjne, wywozy w głąb Rosji, wyższość rasy aryjskiej oraz próby chemiczne na polskich jeńcach i Żydach doprowadziły, że obecnie nazizm i komunizm jest symbolem śmierci. W mojej rozprawce spróbuje udowodnić, iż te obie ideologie były przyczyną wielu mordów na niewinnych cywilach jak i na żołnierzach.

Pierwszym przedstawionym argumentem będą obozy koncentracyjne, które doprowadziły do prawie całkowitej zagłady Żydów na terenach ówczesnej Polski. Ogółem na terenach polskich powstało 2 tys. obozów, podobozów, filii i komand. W latach 1939-1945 na terenie Polski istniało 5 najbardziej znanych obozów koncentracyjnych (2 na terenach włączonych do Rzeszy a pozostałe 3 w Generalnym Gubernatorstwie), inne pełniły funkcje mniej znaczące. Zwane były jako polskie obozy zagłady. Do najważniejszych zaliczane są: Majdanek, Auschwitz-Birkenau (Oświęcim-Brzezinka), Płaszów, Treblinka oraz Stutthof (Sztutowo). Wszystkie miały za zadanie: stosowanie terroru, wyniszczanie narodu polskiego oraz Żydów i osób uznawanych wg ustaw norymberskich za nacje żydowską. Warunki były wręcz niewyobrażalne. Głód, zimno, brak warunków do mieszkania oraz coraz bardzie rozprzestrzeniające się choroby, a przede wszystkim tyfus doprowadzały do śmierci tysięcy ludzi. Do zgonów dochodziło również poprzez zbytnie znęcanie się nad więźniami: bicie karabinami, pałkami, inni ginęli podczas ucieczek lub po prostu byli zabijani w szpitalach (topienie w łaźniach lub wstrzykiwanie fenolu). Aby zwiększyć wyniszczanie Polaków i Żydów zaczęto stosowanie komór gazowych (najwcześniej w Oświęcimiu). Najbardziej zaostrzone warunki panowały w Auschwitz. Ten obóz z czasem przekształcono w miejsce masowej eksterminacji. W samym Oświęcimiu zginęło 1,1mln jeńców, a Żydzi stanowili 90% zabitych. To straszna liczba ofiar, która doprowadziła do prawie całkowitego wyginięcia narodu z Izraela. W hitlerowskich obozach koncentracyjnych zginęło ok. 11mln ludzi. W tym argumencie został ukazany dramat nie tylko polskich i żydowskich więźniów, ale również innych jeńców z Europy.

Oto drugi argument, w którym przedstawię wyższość rasy aryjskiej nad innymi. Adolf Hitler i wyżej postawieni niemieccy dygnitarze uważali rasę aryjską za tzw. ?rasę panów?. Wg nazistów Żydzi mogli być główną przyczyną wyginięcia czystości rasy nordyckiej. Ideologia Hitlera opierała się na podboju krajów słowiańskich i eksterminacji miejscowej ludności. Wyniszczana była przede wszystkim społeczność polska, izraelska (żydowska) oraz bałkańska. Podstawowymi cechami Arian było: wysoki, dobrze zbudowany, blond włosy, niebieskie oczy. Naziści dążyli do jednolitej rasy w całej Europie poprzez podbój terenów słowiańskich. We wszystkich krajach słowiańskich podbitych przez III Rzeszę następował proces usuwania ludności nie pasującej do wyglądu Arian. Ludzi byli przewożeni do gett (chodzi o Żydów) oraz do obozów koncentracyjnych oraz na przymusowe prace, w których większość umierała z wycieńczenia, głodu lub choroby. ?Rasa biała nie powinna mieszać się z innymi rasami kolorowymi, ponieważ zagrażało to degradacją i upadkiem cywilizacji? ? powiedział tak Francuz Gobineau. W pewnym sensie może i miał racje, ale jego poglądy nie opierały się na mordzie innych lecz o zaprzestaniu wiązania się np. ludności czarnej z białą itp. Niestety inaczej jego wizje przyjął Hitler i Chamberlain, którzy zapoczątkowali śmierć niewinnych ludzi. Ten drugi w swojej książce opisał główne cechy wyglądu Aryjczyka poczynając od włosów a kończąc na uzębieniu. Absurdalne cechy, ale właśnie nim niektórzy mogli przeżyć i dalej cieszyć się swoim życiem. Koncepcje rasistowskie zostały ostatecznie skompromitowane po upadku hitleryzmu, który nastąpił wraz z zakończeniem II wojny światowej. Upowszechnienie wiedzy o zbrodniach reżimu faszystowskiego III Rzeszy, spowodowanych konsekwencjami przyjęcia rasizmu jako ideologii państwowej, doprowadziło w rezultacie do pozbawienia rasizmu statusu dyscypliny naukowej. Ogólnie w czasie wyniszczania ludności zginęło ok. 7mln ludzi. Ci którzy przeżyli dostali niezapomniane chwile z obozów koncentracyjnych, ale takie, które męczą każdego w snach przypominając bolesną historię wyniszczania narodu polskiego.

Ostatnim przedstawionym przeze mnie argumentem będą obozy pracy oraz zsyłki na daleką Syberię. Pierwsze deportacje odbyły się w lutym i w czerwcu 1940r. i objęły one wojskowych, cywilów, leśników, urzędników itp. W sumie przymusowo wywieziono ponad 43 tys. osób, a w tym 79% Polaków. Przebieg szybki i odbył się z 9 na 10 lutego 1940r. Z relacji jednego z deportowanych przerzut był wyjątkowo niesprzyjający. Panował mróz -400C. Można było wziąć tylko niezbędne rzeczy i w drogę. Zsyłki służyły, po to aby wyeliminować te grupy społeczne, które zagrażały Kremlowi w realizacji sowietyzacji społeczeństwa. Przetrwanie w Gułagach zależało od 2 czynników. Pierwszym było szczęście, natomiast drugim umiejętność handlowe lub spryt. Wyżywienie było marne, chociaż pracowali za dwóch. Pieczywo było ciężką, kleistą masą. Jeńcy dziennie mogli zjeść jedynie 400-600g pożywienia. Wielu nie wytrzymywało w tych ciężkich warunkach i ginęło z wycieńczenia. W czasie prac na Syberii deportowani nosili często po nawet 3 miesiące jedno ubranie. Warunki klimatyczne w tym rejonie były bardzo surowe. Mróz, śnieżyce oraz deszcze powodowały różne choroby, które prowadziły do zgonów. Warunki mieszkaniowe polskich zesłańców, ogólnie bardzo złe, były zróżnicowane w zależności od położenia geograficznego i przynależności do określonej kategorii zesłańczej. Odmiennie kwaterowani byli specjalni osiedleńcy, z reguły grupowani w barakowej zabudowie specjalnych osiedli, a inaczej mieszkali administracyjnie wysłani do Kazachstanu, którzy trafili do rosyjskich, ukraińskich, bądź kazaskich osad. Poważny rolę odgrywała także lokalna sytuacja w poszczególnych miejscowościach, osiedlach i przedsiębiorstwach zatrudniających deportowanych. Zesłańców lokowano najczęściej w barakach posiadających jedno czy kilka dużych pomieszczeń, albo szereg mniejszych kwater, w zasadzie przeznaczonych dla jednej rodziny. W niektórych osiedlach na zesłańców czekały mniejsze budynki składające się z jednej lub dwóch izb mieszkalnych, w których umieszczano po jednej rodzinie. Wszystkie baraki oraz domki zbudowane były z surowca najłatwiej dostępnego w tajdze - drewna, zazwyczaj sosnowego. Na ogół konstrukcja ich była bardzo prosta. Najgorsza sytuacja panowała zimą, gdy dni były krótkie. Bardzo dawał się we znaki brak oświetlenia. Syberia to miejsce doświadczeń zbiorowych, gdzie osobiście doznane cierpienie splatało się z cierpieniem narodowym, wpisywało się w narodową martyrologię. Przypuszcza się, że ogółem w Rosji umarło ok. 900 tys. obywateli polskich.
II wojna światowa zmieniła cały świat na zupełnie inny. Wielu Polaków zginęło w obronie ojczyzny, a inni za nic, po prostu na nic. To smutne czasy, ale my Polacy będziemy pamiętać o tych latach oraz o ludziach dzięki którym żyjemy teraz w wolnym kraju, gdzie mamy wolność słowa, wyznania itd. Sądzę, iż udało mi się udowodnić jako spuściznę narodową pozostawił komunizm i nazizm, choć jest jeszcze o wiele więcej rzeczy do opisania niż te które ja przedstawiłem. Na koniec apeluję abyśmy nie zapomnieli wszystkich ofiar tej najbardziej krwawej w dziejach ludzkości wojny.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 6 minut