profil

Motyw domu - definicja, lektury, zakończenie

poleca 85% 1014 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Definicja Domu
Wyraz Dom posiada dużo znaczeń, dosłownych i w przenośnych.
W dosłownych dom to:
-przystosowany pod względem konstrukcyjnym i użytkowym budynek, przeznaczony do celów mieszkalnych.
- Są różne rodzaje domów, np. blok, dom jednorodzinny, wielorodzinny i kawalerka czyli wynajęte przez daną osobę małe mieszkanie.
W przenośnym to:
- cała rodzinna atmosfera gdzie czujemy się bezpieczni, otoczeni ciepłem rodzinnym to miejsce w którym dorastamy, odpoczywamy po ciężkim dniu w pracy czy szkole .
- Jest to ważny element w życiu człowieka.

Wszyscy ludzie posiadają dom, chociaż przybiera on różne formy.
Jedni uważają, że jest to miejsce, w którym spędza się życie, dla drugich domem są najbliżsi, czasami zaś dom oznacza pamięć, wspomnienie.

Synonimy do wyrazu dom:
chałupa, chata ,hacjenda, miejsce zamieszkania, siedziba, miejsce stałego pobytu, budynek mieszkalny.

Motyw domu występuje w literaturze bardzo często choć nie zawsze w takim znaczeniu,(np. dom jako rodzina lub dom jako ojczyzna).

1. Wiele utworów Jana Kochanowskiego jest poświęcony motywie domu, poeta był bardzo zawiązany ze swoim miejscem zamieszkania czyli Czarnolesiem.
W jednej z fraszek ?Na dom w Czarnolesie? opisuje że był szczęśliwy w swoim domu, który nie zamieniłby na żaden inny, dziękuje za niego Bogu i przywołuje go jako stróża ogniska domowego. Podmiot liryczny nie przywiązuje wagi do materialnego dostatku, większą wartość stanowi dla niego to, by miejsce, w którym mieszka, pełne było ciepła rodzinnego. Był dla niego ucieleśnieniem marzeń i potrzeb

2. W epopei Adama Mickiewicza ?Pan Tadeusz? motyw domu odgrywa ważną role,
- zamek dawny dwór Horeszków, to o niego toczy się spór pomiędzy Hrabią a Sędzią , jest on zaniedbany, brak ciepła domowego,
-dwór Sopliców ,zadbany, brama zawsze otwarta na oścież co oznacza że gospodarz był gościnny. W środku dużo obrazów historycznych ,pamiątek rodzinnych. Tradycja była dla Sędziego ważna jak i grzeczność, harmonia, porządek ,życzliwość i pierwszeństwo (dla urzędu, wieku),biesiady jadło się wspólnie przy jednym stole. Sędzia mawiał cytat: :(...) domy i narody słyną, z jego upadkiem domy i narody giną.? Ten cytat mówi o pojecie domu jako rodziny i jako ojczyzny.

3.William Szekspir ?Makbet?- książka opisuje dom zbrodniczy gdzie bohater (tak jak w ?Antygonie? Juliusza Słowackiego) popychany rządzą władzy popełnia jedną zbrodnie za drugą. Władza staję się najważniejsza, powoli małżonkowie Makbet i Lady Makbet oddalają się od siebie więc ich dom po niedługim czasie zamienia się w ruinę, ponieważ ciepło rodzinne, miłość gdzieś tam znikła.

4. Stefan Żeromski ?Syzyfowe Prace?- motyw domu ukazany jest tu jako tęsknota głównego bohatera Marcina Borowicza za domem kiedy musi pójść do szkoły. Wyjazd z gniazda rodzinnego, rozłąka z ludźmi, których znał i kochał sprawia, że nie wie co robi, jest zdezorientowany. Przede wszystkim musi nauczyć się samodzielności. Po rozstaniu z rodzicami ogarnia go bezradność i tęsknota, nagle nie ma przy nim matki, która zawsze w trudnych sytuacjach go wspierała, potrafiła go zrozumieć. Przez pierwsze miesiące nie ma kontaktu z domem rodzinnym, przyjaciółmi. Borowicz jednak nie potrafi zapomnieć o swoim miejscu zamieszkania oraz o rodzinie i nadal tęskni

Uważam że dom odgrywa ważną role w życiu człowieka, ponieważ kształtuje w nas wartości na których musimy bazować w dorosłym życiu. Wpaja nam dobre obyczaje, kształtuje osobowość i stosunek do ludzi i świata. Dom uczy, wychowuje, przygarnia i jest bezpiecznym schronieniem.

Słowo dom powinno wzbudzać w człowieku ciepłe i radosne myśli o spokoju i szczęściu. To, jaki dom stworzymy, gdy opuścimy ten pierwszy, rodzinny, zależy tylko od nas. Wszyscy jednak starają się, by żyć tam najlepiej i najpełniej, by móc poczuć się sobą u siebie.

Pisarze pisząc o motywie domu chcą nam ukazać jak ważny powinien być dla nas dom rodzinny.

Na koniec przytoczę słowa księdza Józefa Tischnera ? Ale dom to jednak dom: tutaj każdy powinien czuć się sobą

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty

Ciekawostki ze świata