profil

Polesie lubelskie - przydatny opis

Ostatnia aktualizacja: 2022-03-04
poleca 82% 3311 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

1. Położenie i rzeźba terenu


Ta część polski to jedynie niewielki skrawek całego Polesia, które obejmuje w większości Ukrainę i Białoruś. Polesie lubelskie leży w środkowo ? zachodniej Polsce, w dorzeczu Bugu i Wieprzu. Częściowo jego granice wyznacza Wieprz, Odra i Uherka. Przeważają równiny, dużo bagien i torfowisk. Podłoże zbudowane ze skal wapiennych, dlatego wszystkie jeziora bardzo licznie występujące na Polesiu Lubelskim należą do grupy jezior krasowych, czyli tych powstałych w zagłębieniach skał wapiennych.

2. Wody Polesia Lubelskiego


Na Polesiu lubelskim jak już wspomniałem występują tylko jeziora krasowe. Jest ich bardzo dużo na Polesiu Lubelskim, najwięcej na południu. Jeziora są małe. Do tego które przyciąga turystów zalicza się jez. Glinki. Polesie lubelskie leży w dorzeczu Wieprzu i Bugu. Przepływa przez nie Uherka i Zielawa. Warto wspomnieć także o kanale Wieprz ? Krzna.

3. Klimat


W lipcu na Polesiu Lubelskim w lipcu temperatura dochodzi do 18 C, a w styczniu do -3 C. Lato krótkie i ciepłe, zimy dosyć łagodne i długie. Opady od 500 do 550 mm rocznie.

4. Gleby i rolnictwo


Gleby mało urodzajne, przeważnie płowe, bielicowe, rędziny i bagienne, mimo tego dużo pastwisk i upraw. Uprawia się tu mało wymagające rośliny, głownie owies, żyto i ziemniaki.

5. Parki Narodowe


W tym terenie istnieje tylko jeden Park Narodowy ? Poleski Park Narodowy. Utworzony został w 1990 r. z powodu dużej ilości ptaków wodnych i niezwykle rzadkiego w Polsce gatunku żółwia błotnego, którego PPN jest największym siedliskiem w Polsce. Siedzibą parku jest gmina Urszulin. Występuje tam 928 gatunków roślin, z czego 60 chronionych. Główne rośliny to widlaki, mchy, torfowce, pełnik europejski i kosaciec syberyjski. 21 gatunków ryb (karpie, liny, karasie), 13 gatunków płazów, 7 gatunków gadów (nieliczny w Polsce żółw błotny), 200 gat, ptaków [ Orly, brodźce, orliki i żurawie (logo PPN) ]. 48 gat. Ssaków (smużka, gronostaj, wydra, łoś.

6. Turystyka


Zagospodarowanie turystyczne jest bardzo słabe. Mimo pięknych krajobrazów, które opisują słowa piosenki "Polesia Czar" Polesie lubelskie jest regionem polski do którego przyjeżdża b. mało turystów. Główne miasto to Włodawa, Biała Podlaska i Parczew.

7. Miasta, zabytki i przemysł


Głównymi miastami są B. Podlaska, Włodawa, Parczew i Bogdanka
- Biała Podlaska
Miasto leżące blisko granicy z Białorusią nad rzeką Bug. W historii po raz pierwszy pojawiła się w 1481 r. Za założyciela miasta uchodzi Piotr Janowicz, przydomek Biały, stąd wziął się pierwszy człon nazwy miasta. Najciekawsze zabytki to zespół pałacowo parkowy Raddziłiwów, kościół św. Anny, synagogi i cmentarze żydowskie.
- Włodawa
Miasto leżące bardzo blisko granicy z Białorusią. Leży nad Bugiem i Wlodawką. W historii pojawia się po raz pierwszy w 15 w. Główne zabytki to Barokowy kościół, synagoga i cmentarze żydowskie.
- Parczew
Położone nad rzeką piwonią i Konotopą. Pierwszy raz w historii pojawiło się w 1401 r. Główne zabytki to drewniana dzwonnica, synagogi i kościół neogotycki.
- Bogdanka
Wieś słynąca z kopalni węgla kamiennego.

Przemysłu nie ma prawie w ogóle, gdyż nie ma tu dużych miast w których mógłby on się rozwinąć. Mieszkańcy Polesia lubelskiego utrzymują się z uprawy żyta, ziemniaków i owsa. Dużym źródłem przemysłu jest kopalnia węgla kamiennego w bogdance.

8. Zalesienie


Dużo borów sosnowych i lasów łęgowych.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty