profil

Dlaczego należy przestrzegać praw autorskich ?

poleca 83% 1704 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Prawa autorskie to zbiór przepisów regulujących jedną z ważniejszych dziedzin prawa własności intelektualnej. Ochroną prawno autorską objęte są jedynie te wytwory intelektu człowieka, które spełniają przesłanki ?utworu?.
Wielu z nas często korzysta z różnych źródeł wiedzy, korzystamy z Internetu, lektur, gazet. Przepisujemy żywcem czyjeś prace nie zważając na prawa autorskie. Czy kiedykolwiek zdawaliśmy sobie sprawę, że jest to karalne ? Nie jednokrotnie korzystałem z czyjś prac, ale do czasu... Pewnego razu oddałem plagiat podpisując go swoim nazwiskiem. Pani zwróciła mi go z oceną niedostateczną i to nakłoniło mnie do postawienia takiej tezy : ?Czy wolno przepisywać czyjeś prace i czy należy szanować prawa autorskie??
Pierwszym moim argumentem są nieprzyjemności jakie się wiążą z plagiatami, w szkole niezadowolenie nauczyciela który wie, że mogłeś zrobić to sam i na dodatek lepiej, bo jak ktoś powiedział ?Nie ważne jak, ważne, że samemu?. A gdy kopiujemy programy, gry, muzykę. Czy zdajemy sobie sprawę, że łamiemy prawo autorskie? Twórca może żądać przed sądem cywilnym nie tylko odszkodowania, ale może wytoczyć też sprawę cywilną.
Po drugie jaki sens ma spisywanie prac, nic się z tego nie nauczymy, a przecież nauczyciele nie po to zadają nam różne wypracowania byśmy je ?kopiowali? ale byśmy się nauczyli tych form które przydadzą nam się w późniejszym życiu.
Po trzecie często gnębi nas sumienie, jakaś odśrodkowa siła gdy nauczyciel oddaje wypracowanie, leczy my wiemy to nie my to pisaliśmy, robi się smutno. Czy wtedy nie uderzają w nas ambicje ? Pewnie w niektórych tak ale pytanie ?Dlaczego robimy to po raz kolejny??
Kontrargumentem jest tutaj brak czasu, nie mamy już siły pisać swoich dzieł. Przecież robimy to na co dzień. Złe samopoczucie wiele pokus na zewnątrz, zainteresowania które spychają resztę na drugi plan. Ale czy to nas usprawiedliwia ?
Podsumowując ?szkoła jest naszą pracą? więc powinniśmy wykonywać ją jak najlepiej, przecież nikt tam nie chce tam dla nas źle. Więc gdy następnym razem będziemy próbowali coś ?przekalkować? porządnie się zastanówmy jakie wiążą się z tym konsekwencje. Ja już wiem, że mogę to zrobić lepiej niż nie jedna osoba i uważam, że trzeba szanować prawa autorskie z którymi spotykamy się na co dzień.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty

Ciekawostki ze świata