profil

Wojna Secesyjna w USA

poleca 84% 803 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Wojna secesyjna w Stanach Zjednoczonych trwała w latach 1861 do 1865. Słowo "secesja" oznacza odłączenie się części państwa spod protektoratu.

ROZWÓJ I PROBLEMY USA
Stany rozwijały się pod względem terytorialnym poprzez zakup terenów:
- Alaska,
- Luizjana,
- Dakota,
- Floryda,
- Oregon,
- Arizona.
Teksas i Nowy Meksyk zdobyły zbrojnie.
W tych czasach niewolnictwo było bardzo mocno zakorzenione w USA. Kolonizacja spowodowała mieszanie się narodowości, wyznań, religii i kultur. Rdzenni mieszkańcy zostają zamknięci w specjalnie wydzielonych rezerwatach.

RÓŻNICE NA LINII PÓŁNOC- POŁUDNIE
Północ i południe Stanów miały zupełnie inny pogląd na gospodarkę, tworzenie państwa itp.
Na północy rozwijał się przemysł ciężki, stoczniowy, wpływy mieli republikanie i szerzył się abolicjonizm (ruch przeciwko niewolnictwu).
Na południu dominowało rolnictwo, plantacje, na których pracowali tylko niewolnicy. Południe zamieszkiwali demokraci.
"Ogniskiem zapalnym" wojny stał się wybór na prezydenta republikanina i przeciwnika niewolnictwa, Abrahama Lincolna.
11 stanów występuje przeciw niemu i zawiązuje konfederację z prezydentem Jeffersonem Davisem, a w roku 1860 Południowa Karolina protestuje przeciw Lincolnowi.

SCHEMATYCZNY PRZEBIEG WALK
Bitwa pod Bull Run - z generałem Robertem Lee na czele, konfederaci wygrywają. W bitwie pod Gettysburgiem zwycięża północ i powstaje blokada kontynentalna na południu. W 1865 Robert Lee podpisuje akt kapitulacji w Appomattox.

SKUTKI WOJNY
Powstaje ustawa o osadnictwie (tanie działki dla farmerów na "Dzikim Zachodzie", wyścigi o ziemię); w 1863 powstaje 13 poprawka do Konstytucji - zniesienie niewolnictwa; załamanie sił plantatorów z południa; okupacja południa przez Jankesów z północy; antagonizmy w społeczeństwie - podział rasowy i segregacja (trudna sytuacja rasy czarnej); zabójstwo Abrahama Lincolna; integracja państwa i wprowadzenie gospodarki kapitalistycznej; spadek ceny bawełny; nowy prezydent, James Monroe wygłasza doktrynę "Ameryka dla Amerykanów"; powstanie wielkich fabryk; zadłużenie USA na kilka miliardów dolarów.

WOJNA SECESYJNA W LICZBACH
600 tysięcy ofiar i ponad milion rannych.

Podoba się? Tak Nie
(0) Brak komentarzy

Materiał zweryfikowany

Czas czytania: 1 minuta

Historia powszechna
Historia Polski