profil

Powstanie USA i Wojna Secesyjna

poleca 85% 632 głosów

Treść Grafika Filmy
Komentarze
Tadeusz Kościuszko Wojna secesyjna

Powstanie USA.
Po wydarzeniach w Bostonie został zwołany kongres do Filadelfii, który ogłosił Deklarację Niepodległości 13 kolonii – 4 lipca 1776r.

Deklaracja zapowiadała wprowadzenie ustroju republikańsko - demokratycznego.

Wojska kolonistów były słabo wyposażone i wyszkolone, początkowo ponosiły porażki. Od klęski uchronił ich ruch partyzancki.

Na czele armii stanął Jeży Waszyngton. Momentem przełomowym wojny był w 1777r, kiedy koloniści odnieśli zwycięstwo w bitwie pod Saretogą.

Koloniści uzyskali pomoc i poparcie od Francji, która w 1778r. wypowiedziała wojnę Anglii, Później do wojny przyłączyli Hiszpania i
Holandia.

Do ameryki docierali ochotnicy z całej europy.

Z Polski Tadeusz Kościuszko i Kazimierz Pulaski, organizator kawalerii. W 1781r koloniści odnieśli zwycięstwo w bitwie pod Yourktown.

Wojny zakończył traktat pokojowy, ktory zostal podpisany w 1783r. Uznano w nim niepodległość USA, tereny miedy oceanem Atlantyckim a Missisipi oraz między Kanadą a Florydą.

Konstytucja Stanów Zjednoczonych - 17 kwietnia 1787r.
- stany stały się państwem federalnym
- władza ustawodawcza to dwuizbowy kongres, czyli senat i izba reprezentantów, Senat wybierany był na 6 lat, ale co 2 lata odnawiano jego skład,
Izbę reprezentantów wybierano na 2 lata.
- ustawy wchodziły w zycie jezeli zgodziły sie na to obie izby i nie zawiesił ich prezydent
- władza wykonawcza należała do prezydenta, wybierany był co 4 lata,
- Prezydent i powołany przez niego rząd, nie byli odpowiedzialni przed władza ustawodawcza,
- prezydent był wodzem armii, floty, miał prawo weta,
- powoływał wyzszych urzednikow,
- władza sadownicza, najważniejszą władzę stanowił sad Najwyższy, dożywotnio mianowany przez prezydenta za zgodą senatu, Sad stwierdzał zgodność ustaw z konstytucją i rozwiązywał spory między organami władzy.

Wojna Secesyjna
W XIX w. nastąpił rozwój terytorialny USA. Od Francji zakupiono w 1803r Luizjanę, od Hiszpani Florydę w 1819r. i teren po ujście Missisipi od Angli w 1846r, Oregona.

Po wojnie z Meksykiem w latach 1846-1848 przyłączono Texas oraz Nowy Meksyk i Kalifornię.

W 1861r liczba stanów wyniosła 34.

W 1867r od Rosji odkupiono Alaskę.

Nowe tereny zasiedlone przez Indian. Dochodziło do konfliktów z Indianami, zepchnięto ich na gorsze ziemie i zamykano w rezerwatach.

W stanach północnych nadal rozwijał się przemysł głównie metalurgiczny stoczniowy i tekstylny.

W Stanach Północnych nie potrzebowali robotników, niewolników do pracy.

W stanach południowych podstawa nadal bylo rolnictwo, uprawiano bawełnę, kukurydze, tytoń, czcinę cukrowa, System plantacji opierał sie na pracy niewolników.

W USA wytworzyły się dwie partie.

Republikanie - skupili przemysłowców, którzy dążyli do rozwoju stosunków kapitalistycznych, byli za zniesieniem niewolnictwa mieli wplywy na polnocy.

Demokraci - byli konserwatystami, byli przeciw większości zmian, domagali się oslbanieda federacji na rzecz samodzielności stanów.

Na pólnocy nastapil rozwoj Abolicyzmu - opowiadali sie za zniesieniem niewolnictwa.

Z czasem zaczęły narastać antygonie miedzy północą a południem. Spor wybuchł o prawda do dzikiego zachodu. Bylo jasne ze strona. ktora tam zyska przewagę zdominuje Unie.

Załączniki:
Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty