profil

W. Szekspir "Romeo i Julia" - streszczenie.

poleca 87% 598 głosów

Treść Grafika Filmy
Komentarze
William Szekspir Romeo i Julia streszczenie

Akcja dramatu toczy się w Weronie. W mieście od wielu lat żyją dwa skłócone ze sobą roby: Kapulettich i Montekich. Spór między rodzinami doprowadza w końcu do prawdziwej tragedii.

Romeo Monteki, młody, przystojny syn głowy rodu, nieszczęśliwie zakochuje się w pewnej damie. Ta jednak pozostaje nieczuła na jego względy. Młodzieniec, dowiadując się, że jego wybranka będzie na balu organizowanym przez rodzinę Kapulettich, postanawia również się tam udać. Jest to możliwe, ponieważ na balu obowiązują maski i nikt z pewnością nie rozpozna przedstawiciela wrogiego rodu.

Niespodziewanie na balu zupełnie zmieniają się uczucia młodego człowieka. Romeo szybko zapomina o damie, dla której tu przyszedł. Wszystko to za sprawą pięknej dziewczyny, którą widzi po raz pierwszy. Romeo zakochuje się w niej bez pamięci. Niestety okazuje się, że dziewczyna jest córką właściciela domu. Należy zatem do wrogiego rodu Kapulettich.

Jednak młody Monteki nie poddaje się. Zakrada się do ogrodu oblubienicy i stojąc pod jej balkonem, wyznaje dziewczynie miłość. Okazuje się, że i Julia Kapuletti zakochała się w przystojnym młodzieńcu. Niestety na drodze do ich szczęścia stoi spór dzielący od wieków ich rody.

Zakochani postanawiają wziąć ślub w tajemnicy przed rodzicami, poczekać na odpowiedni moment i wyjawiając swój sekret, pogodzić zwaśnione rodziny. Julia i Romeo pobierają się w obecności przyjaciela obu rodów - ojca Laurentego. Zakonnik od wielu lat pragnie doprowadzić do zgody między domem Kapulettich i Montekich, więc małżeństwo młodych bardzo go cieszy.

Niestety zaraz po ślubie Romea i Juli dochodzi do zdarzenia, które oddala moment pogodzenia rodów. Przyjaciel Romea, Merkrujo ginie w pojedynku z kuzynem Julii, Tybaltem. Za śmierć przyjaciela mści się Romeo. Wyzywa on Tybalta na pojedynek i śmiertelnie rani członka rodziny Kapulettich. Przez ten czyn musi opuścić Weronę. Młodzi małżonkowie zmuszeni zostają do czasowej rozłąki.

Sprawy komplikują się jeszcze bardziej, gdy ojciec Juli postanawia wydać córkę za przyjaciela domu - Parysa. Julia wie, że nie może wziąć drugiego ślubu, ale też zdaje sobie sprawę z tego, że nie może ujawnić swojego związku z Montekim. Prosi o radą ojca Laurenta.

Zakonnik próbuje ratować młodych. Podaje Juli specjalną miksturę, która spowoduje letarg i dziewczyna będzie przez jakiś czas wyglądała jakby była martwa. Jednocześnie wysyła list do Romea, żeby zapoznać go ze swoim planem. Niestety list nie dociera do adresata.

Sługa młodego pana Monteki przynosi mu tragiczną wiadomość o śmierci ukochanej. Romeo wpada w rozpacz i postanawia umrzeć u boku niedawno poślubionej niewiasty. Wraca do Werony, kupuje truciznę, biegnie do grobowca Kapulettich, zabija napotkanego po drodze Parysa i wypija truciznę przy śpiącej żonie.

Kiedy Julia budzi się, jest już zbyt późno. Romeo nie żyje. Zrozpaczona kobieta chwyta sztylet męża i przebija się nim. Umiera na ciele ukochanego.

Do rodzinnego grobowca wbiegają zaalarmowani przez ojca Laurentego rodzice obu kochanków. Widzą ciała swoich dzieci i wpadają w rozpacz. Ich kłótnie zakończyły się tragedią, która w równym stopniu dotknęła obie rodziny. Dopiero ona pogodziła zwaśnione rody.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty

Ciekawostki ze świata
Epoka
Teksty kultury