profil

Opis obrazu utworzonego w wierszu Juliana Tuwima - "Czereśnie"

poleca 85% 1990 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Julian Tuwim

Według mnie najlepszą metodą na zilustrowanie wiersza Juliana Tuwima pt. (cudzysłów) Czereśnie (cudzysłów) byłoby malarstwo, ponieważ artysta może nanieść na obraz każdy szczegół.
Obraz przedstawia rześki letni poranek mieniący się pełną paletą barw. Natura budzi się do życia. Słońce zalewa kolorowy ogród jasnymi, migającymi plamkami.
Na pierwszym planie obrazu widnieje niska trawa, soczyście błyszcząca od ciepłej rosy. W pobliżu wiatr kołysze lekko koronami drzew, wprawia w ruch śnieżnobiałe, puszyste niczym baranki chmury. Nieopodal błękit nieba odbija się w tafli przezroczystego jeziora, nad którym spokojnie zwieszają się bezwładne gałęzie, obciążone okrągłymi ciemnoczerwonymi czereśniami.
Wyraźne, kontrastujące z szeleszczącymi liśćmi owoce odbijają promienie gorącego jaskrawego słońca, próbującego dostać się do każdego zakamarka szmaragdowego sadu. Różnokolorowe ptaki nawołują wesołym śpiewem.
Idylla rozciąga się aż po krańce horyzontu. Sad emanuje szczęściem, jest barwną oazą spokoju wśród głośnych, czarno - białych miast.


[Droga Twierdzo Modlin: ta praca przeszła już przez ręce pani J. Stępińskiej. Nie radzę wykorzystywać jej ponownie, chyba, że posłuży Wam za wzór. U mnie piątka z dwoma błędami językowymi.]

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta