profil

Charakterystyka porównawcza Ramzesa trzynastego i Herhora.

poleca 85% 234 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Ramzes XIII i Herhor są głównymi bohaterami powieści Bolesława Prusa pod tytułem "Faraon". Praktycznie przez cała fabułę książki toczy się walka między następcą, a później faraonem: Ramzesem trzynastym i Herhorem-ministrem wojny i arcykapłanem świątyni w Tebach-o władzę.
Ramzes był pięknym młodzieńcem o twarzy niemalże kobiecej, natomiast Herhor był czterdziestoletnim mężczyzną o bardzo postawnej fizjognomii. Ten pierwszy nienawidził kapłanów dlatego, że w młodości był ich uczniem, a ci stosowali wobec niego kary cielesne bez względu na jego "boskie" pochodzenie. Poza tym był impulsywny łatwo wpadał w gniew i nie znał zasad, jakimi rządził się Egipt jeśli chodzi o sprawowanie władzy.
Zupełnym jego przeciwieństwem był Herhor, który odznaczał się spokojem i wyrachowaniem. Rzadko kiedy wyrażał swoje uczucia a wobec innych ludzi był bezwzględny i oziębły. Nie liczył się z innymi, co było również zasługą, iż po śmierci Ramzesa zasiadł na tronie jako faraon i założyciel nowej dynastii.
Ramzes w przeciwieństwie do Herhora był prostolinijny i nie rozumiał interesu państwa, choć podstawowym powodem jego przegranej była lekkomyślność.
Można powiedzieć, że Ramzes jest w pewnym sensie postacią tragiczną i godną współczucia, ze względu na jego porażkę.
Najbardziej Jednak zdenerwowało mnie posunięcie Herhora. Cały czas utrzymywał bowiem, iż Ramzes był złym królem, jednak pod koniec wcielił w życie wszystkie jego plany a lud nawet o tym nie wiedział. Natomiast zapamiętano jego krótkie rządy, jako czas wyjątkowo przewrotny, a jego samego jako władcę rozrywkowego, nie przejmującego się losem państwa.
Uważam, że Ramzes byłby dobrym władcą, ale potrzebował na to więcej czasau.

Podoba się? Tak Nie