profil

Charakterystyka porównawcza Ramzesa XIII i Herhora z „Faraona” B. Prusa.

poleca 87% 101 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Ramzes XIII i Herhor to główni, można powiedzieć tytułowi bohaterowie powieści H. Sienkiewicza ?Faraon?, bo przecież obaj byli faraonami Egiptu.
Ramzes jest czwartym synem Ramzesa XII i królowej Niktoris. Jego dokładne imię to Cham-sem-merer-amen-Ramzes. W chwili objęcia władzy nad Egiptem ma 23 lata.
Herhor jest czterdziestokilkuletnim arcykapłanem świątyni Amona w Tebach i ministrem wojny. Po śmierci Ramzesa XIII żeni się z jego matką i zostaje faraonem, zapoczątkowując XXI dynastię. Przeciwnie do swojego poprzednika bardzo dba o swój wygląd. Jako kapłan ma wygolone włosy na głowie i twarzy, a na lewym ramieniu przewieszoną skórę pantery.
Ramzes od samego dzieciństwa nienawidzi kapłanów, którzy go bili, gdy jeszcze uczęszczał do szkoły. Niechęć ta potęguje się w dalszym życiu, a zenitu sięga w chwili śmierci. Herhor natomiast stan kapłański, którego jest członkiem, uważa za inteligencję, mądrość i potęgę narodu.
Ramzes mimo ?zapalenia? do wojska i wojny jest osobą czułą i wrażliwą na cierpienie innych, głównie uciśnionych chłopów. Ma liczne plany mające na celu poprawę bytu społeczeństwa. Niestety ich spełnienie uniemożliwiają mu kapłani, na czele z Herhorem. Ten obejmując władzę ma na rękach śmierć faraona, Mefresa, Tutmozisa i Lykona. Po wstąpieniu na tron realizuje wszystkie zamierzenia Ramzesa, którym dawniej bardzo się sprzeciwiał. Daje mu to niesamowitą popularność i posłuszeństwo wśród narodu.
Ramzes jest postacią spontaniczną i wybuchową. Otwarcie mówi o tym co mu się nie podoba i co trzeba zmienić. Jest bardzo ufny, co przyczynia się do jego zguby. Herhor natomiast jest zamknięty w sobie. Wszystko co robi jest dokładnie zaplanowane.
Podsumowując, obaj ? Ramzes i Herhor ? niewątpliwie kochają Egipt. Pierwszego uznaję za bohatera pozytywnego, który na głównym miejscu stawia dobro społeczeństwa, natomiast drugiego za postać negatywną, która chce mieć władzę ?mimo wszystko?.

Podoba się? Tak Nie
Sprawdzone hasła:

Czas czytania: 1 minuta

Ciekawostki ze świata