profil

Biurokracja w literaturze

poleca 85% 113 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Częścią organizacji państwowej jest system urzędniczy, w którym większość obywateli załatwia swoje sprawy i często spotyka się z niezrozumiałymi procedurami i kłopotliwymi pytaniami. Zastanówmy się, więc jak została ukazana biurokracja w literaturze.
Pierwszym utworem, który przedstawia hierarchię urzędniczą jest ?Śmierć urzędnika? A.Czechowa. Gdzie przeciętny pracownik próbuje wyjaśnić pewne niefortunne zdarzenie swojemu przełożonemu odczuwając strach i zagubienie. Choć autor przedstawia zdarzenie, jako anegdotę, jednak mimo wszystko współczujemy bohaterowi.
Kolejny utwór pt.? Wypełnić czytelnym pismem? S.Barańczaka pokazuje nam, że często urzędnicy zadają niepotrzebne, bardzo szczegółowe pytania. Nieustannie musimy wypełniać jakieś dokumenty, a odpowiedzi są nam z góry narzucane, przez co czujemy się niezręcznie.
Na zakończenie przedstawię jeszcze urzędnika opisanego w dramacie (w formie kabaretu) K.J. Gałczyńskiego pt.?Biurokrata na wakacjach?. Niewątpliwie jest on ośmieszony i skrytykowany. W ironiczny sposób pokazano, że biurokracja jest bezduszna i uprzykrzająca życie, a każdy urzędnik wykonuje swoją pracę machinalnie.
Dzięki powyższym argumentom można stwierdzić, że system urzędniczy w literaturze został negatywnie przedstawiony i ośmieszony. Dowodem na to jest m.in. bezsensowne wypełnianie wielu druków i monotonne zachowania urzędników, nie tylko w przedstawionych przeze mnie przykładach, ale zapewne w wielu innych utworach.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta