profil

"Do obywatela Johna Browna" - przykład operowania obrazami poetyckimi i wyraz poparcia C.K.N. dla walki o wolność wszystkich narodów.

poleca 85% 1439 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

"Do obywatela Johna Browna" - tytułowy bohater był amerykańskim demokratą, walczącym o zniesienie niewolnictwa murzynów. W 1859r. Brown uderzył na arsenał chcąc wywołać powstanie mające na celu zniesienie niewolnictwa. Za to został postawiony przed sądem, oskarżony o zdradę stanu i skazany na śmierć. Poeta odczuwa ból, że to właśnie w Ameryce dokonuje się okrutny akt tłumienia wolności, i próbuje protestować przeciwko szerzącemu się w Ameryce zanikowi wolności i demokracji. Poeta demaskuje prawdziwe oblicze Ameryki której wolność jest tylko pozorna. Śmierć bohatera jest dla niego zapowiedzią upadku swobód demokratycznych w Ameryce - kolebce demokracji. Poeta przesyła bojownikowi wyrazy ludzkiego solidaryzmu i wyraża przekonanie, że śmierć człowieka nie jest w stanie powstrzymać ludzkiego dążenia do wolności i sprawiedliwości. Zawarta w o obrazie egzekucji metafora bardzo silnie oddziałuje na wyobraźnię i intelekt odbiorcy. Grozę potęguje autentyczność przedstawianych wydarzeń.

Cyprian Kamil Norwid obawia się, że wysiłki takich ludzi jak Kościuszko, Waszyngton i innych bojowników o wolność Ameryki lub innych krajów pójdą na marne.

Wiersz kończy się myślą, że w walce o wolność Ameryki i innych narodów duże znaczenie może odegrać poezja, wyraża to w słowach:

"...Bo pieśń nim dojrzy,
człowiek nieraz skona ,
A niźli skona pieśń
naród najpierw wstanie"

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta

Teksty kultury