profil

Jak należy gospodarować zasobami naturalnymi, aby wystarczyło ich jak najdłużej?

poleca 87% 103 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Wiek dwudziesty pierwszy
będzie stuleciem ekologicznym
albo nie będzie go wcale...
(Henryk Skolimowski)

,,Wołanie przyrody o opamiętanie jest niejako "podważaniem ludzkiego autorytetu", który stworzył swoją własną cywilizację i "nie potrzebuje żadnych hamulców" na drodze do osiągnięcia perfekcyjnego rozwoju technicznego.,,
(Marek Niechwiej)

Każdy dobrze wie, że my nie jesteśmy wieczni tak jak Ziemia nie jest wieczna, a to co dobre wreszcie się kończy. Kiedyś na pewno zabraknie wody dobrej gleby, roślin a z nimi czystego powietrza. No, ale, po co spoglądać w tak daleką przyszłość, mnie przecież wtedy nie będzie już na tym Świecie, więc nie muszę się o to martwić? A może jednak powinnam się martwić, bo przecież to nie jest tak daleka przyszłość, no i jeśli ja mogłam korzystać z tego piękna Ziemi to, dlaczego moje wnuki i prawnuki miałyby znać je tylko z książek? Czasami powinniśmy zastanowić się nad tym, co robimy i jak,,traktujemy,, naszą, planetę i czy przejmujemy się jej przyszłym losem.
Woda jest do życia niezbędna ludziom, zwierzętom, a także rośliną. Jak dalej będziemy tak z niej korzystać nie wystarczy nam na długi czas, bo już zaczyna jej brakować na Ziemi. W niektórych rejonach świata jest jej bardzo mało, ludzie umierają z pragnienia w poszukiwaniu choćby,,jednej kropli życia,,. Te kraje gnębione przez susze są obrazem przyszłości naszej całej planety, te najinteligentniejsze istoty zwane ludźmi będą,,padać jak muchy,,, bo nawet my nie możemy przetrwać bez wody. Razem z nami umrze cała budowana przez wieki kultura, zwierzęta i nasza planeta. Choć ziemia będzie nadal koloru niebieskiego to wystąpi on z brązem a potem żółcią. Słona woda nie utrzyma przy życiu planety tak zniszczonej przez wieki pokoleń ludzkich?, Ale możemy zapowiedz takiemu końcowi świata oszczędniej korzystając z dostępnych nam zasobów wody. Nie powinniśmy wrzucać śmieci do rzek, powinniśmy oszczędzać wódę jak tylko możemy: zamiast brać codziennie gorącą kąpiel w wannie moglibyśmy myć się w prysznicu, aby zaoszczędzić dużą ilość wody, Nie myć naczyń pod bieżącą wodą tylko nalać ją do kranu jest wiele innych sposobów na zapobiegnięcie katastrofie, więc czasem warto jest się zastanowić zanim będzie używało się dużej ilości wody.
Gleba, ziemia, po które chodzimy, na której sadzimy rośliny, z której czerpiemy całe życie. Niby coś, czego jest tak dużo, ale nawet ona może się kiedyś wyczerpać. Jak? To proste nie każdy rodzaj gleby nadaje się do sadzenia roślin, niektóre pola uprawne są porzucane, a inne wreszcie się wyjałowią, bo ile mogą rodzić dobre i zdrowe plony. Tak już jest wszystko, co jest na ziemi kiedyś się skończy, a szczególnie te zasoby naturalne, z których dużo korzystamy, choćby ropa, węgiel, sól. Prawdopodobnie możemy coś poradzić i zapobiec wykończeniu się tych rzeczy np. montować w autach silniki na biopaliwo, spalać makulaturę zamiast wyrzucać ją jest wiele innych sposobów.
Ważne jest także abyśmy dbali o nasze powietrze, oczywiście to czy ono jest czyste zależy od innych czynników jak np. gleby, (na której rosną rośliny tworzące fotosyntezę). Powinniśmy dbać o nasze powietrze a na to jest wiele sposobów: montowanie katalizatorów w autach, oczyszczanie spalin wydobywających się z fabryk,(które nie mają bądź nie chcą mieć na to pieniędzy), nie wycinanie tylu drzew, które filtrują powietrze i wiele innych znanych przez nas od lat sposobów, których i tak nic nas nie obchodzą. Ale czasem warto, chociaż spróbować zrobić coś dla naszej nieszczęsnej planety, a kto nie próbuje ten nie wygrywa.
Biopaliwo- Biopaliwo - paliwo powstałe z przetwórstwa produktów organizmów żywych np. roślinnych, zwierzęcych czy mikroorganizmów. Wyróżnia się biopaliwa:
Stałe - słoma w postaci bel lub kostek albo brykietów, granulat trocinowy lub słomiany - tzw. pellet, drewno, siano i inne przetworzone odpady roślinne;
Ciekłe - otrzymywane w drodze fermentacji alkoholowej węglowodanów do etanolu, fermentacji butylowej biomasy do butanolu lub z estryfikowanych w biodiesel olejów roślinnych (np. olej rzepakowy);
Gazowe: powstałe w wyniku fermentacji beztlenowej ciekłych i stałych odpadów rolniczej produkcji zwierzęcej (gnojowica, obornik, słoma, etc.) - biogaz;powstałe w procesie zgazowania biomasy -- gaz generatorowy (gaz drzewny).
(www.wikipedia.pl)
(Praca przygotowana i opracowana przez Agnieszkę Chodacką)

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 4 minuty

Podobne tematy