profil

Ramzes XIII - karierowicz czy urodzony władca?

poleca 85% 207 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Po przeczytaniu książki Bolesława Prusa pt. ?Faraon? wiele osób zapewne stara się rozgryźć postać Ramzesa XIII. Te osoby stawiają sobie najróżniejsze pytania dotyczące jego osoby i mają problemy z udzieleniem na nie odpowiedzi. Z pewnością Ramzes XIII był postacią kontrowersyjną. Czy był on karierowiczem czy urodzonym władcą? Uważam, że słowo karierowicz trafniej opisuje jego postać i postaram się to udowodnić w mojej pracy.
Faraona powinny charakteryzować cechy takie jak siła, mądrość, doświadczenie. Faraon powinien być żądny wiedzy oraz pełen rad dla poddanych. Powinien podejmować właściwe, przemyślane decyzje, wzmacniające w konsekwencji jego kraj i lud. Ramzes XIII niestety nie spełniał tych kryteriów. Był to młody, przystojny mężczyzna. Swoim wyglądem intrygował wiele kobiet. Nie posiadał doświadczenia, wiedzy i mentalności pozwalającej mu objąć tron. Już tutaj można go skreślić z możliwości objęcia tronu.
Ramzes chciał objąć tron za wszelką cenę aby móc władać wojskiem. Uważał się za geniusza strategii. Był przekonany, iż pokona wszystkich wrogów bez problemu. Nie doceniał wrogów, chciał się wykazać i nawet nie zdawał sobie sprawy z tego, że za jego lekkomyślnie podjęte decyzje płacili będą niewinni ludzie. To bardzo przykre, prawdziwy faraon nie powinien tak postępować.
Jako że był to młody władca, nie mógł w pełni zrozumieć wagi pełnionej przez siebie funkcji. Jak już wspomniałem za jego decyzje płacili swoim życiem niewinni ludzie ? lud Egiptu. Ramzes kierował się głównie emocjami. Wszelkie decyzje podejmował lekkomyślnie nie licząc się z ich konsekwencjami. Niemal cały czas unosił się dumą przez co cierpieli jego poddani. Nie liczył się z innymi, uważał się za bóstwo, które jest najpotężniejsze, najinteligentniejsze i zawsze ma rację. W rzeczywistości było wręcz odwrotnie.
Ramzes nie liczył się z żadnymi kultami czy tradycjami. Traktował je lekko choć Egipt słynie z wyjątkowo poważnego podchodzenia do tradycji i religii. To źle go stawiało w oczach Egipskiego ludu a w szczególności kapłanów. Prawdziwy władca nie winien postępować wbrew woli ludu i powinien żyć w zgodzie z religią oraz ludem.
Reasumując, Ramzes XIII nie nadawał się na władcę lecz posiadał cechy lekkodusznego karierowicza. Podtrzymuję moją opinię. Bez wahania mogę powiedzieć, iż jego panowanie było czarnymi chwilami dla ludu Egipskiego.


Nie kopiować przed 25.02.2009 - dopiero wtedy oddaję pracę

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty