profil

Twórczość Marka Hłaski.

poleca 85% 996 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Marek Hłasko to człowiek - legenda, mit naszej powojennej literatury. To co napisał jeszcze w kraju było kompletną rewolucją w prozie, zapewniło mu miano nowatora. To jak żył za granicą, wciąż tęskniąc za krajem i to, jak umarł w niejasnych okolicznościach w hotelu w Wiesbaden sprawiło, iż biografię jego można określić jako tragiczną. Szczególną popularność Markowi Hłasce przyniosły jego pierwsze opowiadania: „Ósmy dzień tygodnia”, „Następny do raju”, cały zbiór „Pierwszy krok w chmurach”.

· „Pierwszy krok w chmurach” - opowiadanie o zgwałconej niewinności. Ludzie, którzy się kochają pragną aktu miłosnego jako uświęcenia uczucia. To ma być ten „Pierwszy krok w chmurach”, do którego się przygotowują, na który czekają i którego trochę się lękają. Lecz gdy dochodzi do próby „wędrówki w chmury” zostają brutalnie sprowadzeni na ziemię przez grupę nie tyle nawet złych, co tępych i spaczonych przez życie prymitywnych, pijaczkowatych mężczyzn. Panowie ci z braku rozrywki decydują się „poprzeszkadzać” młodym przerywając ich miłość, nie szczędząc brutalnych szyderstw i słów. Niszczą to, co miało być piękne i wzniosłe/ Zakochani prawdopodobnie nigdy już nie będą zakochani i szczęśliwi.

· „Śliczna dziewczyna” - tu naczelną zasadą konstrukcji jest kontrast. Oglądamy uroczy obrazek, w parku na ławce siedzi para młodych ludzi, a dziewczyna jest tak śliczna, że przechodniom zapiera dech w piersiach. Lecz gdy „kamera” zbliża się do bohaterów i możemy ich usłyszeć, rozmowa obnaża ich wewnętrzną brzydotę. Śliczna dziewczyna żąda od chłopaka pieniędzy na usunięcie ciąży. On z kolei nie uważa się za ojca dziecka, bo przecież „było ich kilku”. Zamiast miłości panuje na ławeczce nienawiść, zamiast wyznań, wulgarne wyzwiska. A z zewnątrz - ławeczka, a na niej młodzi, piękni, kochający się ludzie.

· „Pętla” - to szczególnie przygnębiający utwór. Tematem jest walka bohatera - Kuby z alkoholizmem. Pomaga mu w tym kobieta - Krystyna. Kuba ma już nie pić, po południu umawia się z nią na wizytę w poradni. Kuba musi wytrwać, Rozpoczyna się jego codzienna męka. Najpierw seria telefonów od przyjaciół, którzy gratulują mu decyzji - tym samym przypominając, że jest alkoholikiem. Kuba ucieka z domu i nie wytrzymuje. Plącze się po knajpach i spelunach gubi wiarę w siebie i w życie. Krystyna o umówionej godzinie zastaje go powieszonego - samobójstwo stało się ucieczką od nałogu i od świata.

· „Ósmy dzień tygodnia” Rzecz dzieje się w Warszawie prezentowanej w wybitnie ciemnych barwach. Oto obskurne ulice i budynki, mieszkania z lat 50tych, knajpy, brud i beznadzieja. Na takim tle rozgrywa się miłość Agnieszki i Grzegorza. Nie jest to miłość szczęśliwa, bo mimo że obustronna młodzi są bezdomni - nie mają mieszkania, w którym mogliby się zamknąć, oddać sobie bez granic, kochać psychicznie i fizycznie. W rezultacie Agnieszka decyduje się na przypadkowy romans z dziennikarzem. Podobnie smutne są losy innych bohaterów, pokolenia bezdomnego, zagubionego w chaosie poprzestawianych wartości.
Powyższy przegląd opowiadań Hłaski prowadzi do wniosku, że zniknął gdzieś świetlny pejzaż radosnego, socjalistycznego państwa, zastąpiły go gorycz, odmienione wartości, brak szczęści

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty

Teksty kultury