profil

Nihilizm

poleca 83% 295 głosów

rzecz. ż

postawa filozoficzna, zakładająca beznadziejność wszystkich ludzkich poczynań, brak sensu życia i jakichkolwiek podstaw moralnych, na których można się oprzeć.

 

Renata przeczytała artykuł na temat nihilizmu (D. lp) i jego znaczenia, jako koncepcji filozoficznej. Była bardzo zaskoczona, że dotąd nie słyszała o nihilizmie (Ms. lp). Nie mogła sobie również wyobrazić, jak można kierować się w życiu taką postawą, która nie daje wiary w sens życia.

 

KOMENTARZ
Czasem precyzuje się znaczenie słowa nihilizm, dodając przym. określający o jaki rodzaj nihilizmu chodzi, np. nihilizm życiowy, nihilizm moralny, zob. cytat.

Pochodzenie:

nihilista – człowiek wyznający nihilizm,
nihilistyczny – związany z nihilizmem, pozbawiony nadziei i wiary w cokolwiek, skrajnie pesymistyczny.

Pierwotna postać

(...) Zdarzały się oczywiście i recenzje negatywnie oceniające prozę autora Pierwszego kroku w chmurach, zarzucając jej kreowanie karykaturalnie jednostronnej w swym czarnym pesymizmie wizji rzeczywistości, epatowanie brutalnością, nihilizm moralny, bierne naśladowanie współczesnej literatury amerykańskiej (...)

(Lech Kurpiewski, wstęp do Utworów wybranych Marka Hłaski)

Obecna postać

O nihiliście można powiedzieć (ze sporym odcieniem niechęci) abnegat, ale jeżeli słowo nihilista rozumie się jako przedstawiciel nihilizmu (systemu filozoficznego), to abnegat oznacza człowieka nie tylko pozbawionego wiary w rzeczywistość, ale także wyrzekającego się normalnego funkcjonowania w społeczeństwie, obojętnego wobec świata, często zaniedbanego. Taka postawa to abnegacja. Istnieje jeszcze potoczne (może być też uważane za ordynarne) określenie tumiwisizm, którym czasem określa się abnegacką postawę. Słowo to naśladuje słowa o naukowym rodowodzie czyli tzw. -izmy i powinno być używane z rozwagą.

Podoba się? Tak Nie

Materiał opracowany przez eksperta

Spis treści
  • Nihilizm