profil

Kleopatra VII

poleca 85% 183 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Ostatnia z Ptolemeuszy i ostatnia królowa Egiptu, jest chyba najbardziej znaną kobietą starożytności. Sądząc ze wszystkich późniejszych przekazów, była czarującą pięknością. Urodzona w 69 r. p.n.e., mając 18 lat zaczęła rządy ze swym dziesięcioletnim przyrodnim bratem Ptolemeuszem XII Dionizosem, który był jednocześnie jej mężem . Kleopatra wykorzystała istniejące na dworze intrygi i stopniowo przejęła pełnię władzy. Złamała serce Juliusza Cezara, a jej spotkanie z Markiem Antoniuszem zapoczątkowało jedną z najsłynniejszych w świecie historii miłosnych. W 48 r. p.n.e. pozbawiona władzy musiała uchodzić do Syrii. W 47 p.n.e. odzyskała jednak tron dzięki interwencji Cezara.

Nominalnie Kleopatra panowała wraz ze swoim drugim bratem i mężem Ptolemeuszem XIV Filipatorem. W rzeczywistości rządziła z Juliuszem Cezarem. Z tego związku narodził się jedyny syn Cezara _ Cezarino, który w roku 30 p.n.e. został zamordowany z rozkazu Oktawiana. W roku 46-44 p.n.e. Kleopatra przebywała w Rzymie. Po śmierci Cezara wróciła do Aleksandrii i, aby uzyskać pełnię władzy, kazała zamordować Ptolemeusza XIV. W 41 p.n.e. związała się z Markiem Antoniuszem i na przełomie 37 i 36 r. p.n.e. poślubiła go bez rozwodu z Oktawią, siostrą Oktawiana. Z tego związku pochodzą dzieci: Aleksander Helios i Kleopatra Selene.

Wojna z Rzymem


W 32 p.n.e. Rzym wypowiedział Kleopatrze wojnę, a Antoniusz opowiedział się po jej stronie. W 31 p.n.e. Kleopatra wzięła udział w przegranej bitwie pod Akcjum. Po klęsce Antoniusza i jego śmierci oraz podboju Egiptu przez Oktawiana, popełniła samobójstwo (tradycja mówi, że dała się ukąsić kobrze, świętego węża faraonów egipskich).

Kleopatra była kobietą o nieprzeciętnej inteligencji i fascynującej urodzie. Jej wykształcenie odbiegało daleko od przeciętnych w tamtej epoce. Energia i ambicja zbudowania imperium egipskiego, silny charakter czyniły z Kleopatry poważnego przeciwnika państwa rzymskiego.

Kleopatra, mimo że była Macedonką, szanowała tradycje swego królestwa, popierała kult bogów egipskich, dzięki czemu cieszyła się dużą popularnością wśród ludu. Związki z wielkimi Rzymianami miały pomóc jej w odzyskaniu dawnej świetności Egiptu.

Dzieje Kleopatry zostały spisane przez Plutarcha, historyka greckiego żyjącego w II w. n.e.; Szekspir oparł treść swej tragedii na przekazie Plutarcha. Królowej poświęcono wiele pieśni, wierszy, sztuk scenicznych, obrazów, a także filmów. Rolę pięknej Kleopatry grały wielkie gwiazdy ekranu, jak Elizabeth Taylor czy Claudette Colbert, której nakrycie głowy jest takie, jak bogini Hathor.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty