profil

Strefy klimatyczne

poleca 83% 138 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

STREFA RÓWNIKOWA ? cechuje się wysokimi temperaturami przez cały rok. Występują tu pory deszczowe, które wiążą się z górowaniem Słońca w zenicie (efektem tego są codzienne deszcze zenitalne).
W pobliżu równika w ciągu roku mamy dwie pory deszczowe, a w klimatach podrównikowych (bardziej odległych od równika) ? jedną.

STREFA ZWROTNIKOWA ? dominują tu klimaty suche i gorące (pustynne).
Typy wilgotne zajmują niewielkie obszary wzdłuż wybrzeży morskich.

STREFA PODZWROTNIKOWA ? można tu już wyróżnić klasyczne pory roku: wiosnę, lato, jesień i zimę. W typie wilgotnym ?śródziemnomorskim ? lata są zazwyczaj gorące i suche, a zimy niezbyt chłodne i przeważnie deszczowe. Typ suchy klimatu podzwrotnikowego jest podobny klimatu zwrotnikowego, tyle że nieco chłodniejszy
w okresie zimowym.
STREFA UMIARKOWANA ? Wyróżnia się w niej 3 główne typy klimatu: morski, kontynentalny i przejściowy. Typ morski charakteryzuje się zwiększoną ilością opadów oraz mniejszymi wahaniami temperatury w ciągu roku. Typ kontynentalny to mała ilość opadów i duże wahania temperatury (zarówno roczne, jak i dobowe). W typie przejściowym okresowo zaznaczają się większe wpływy klimatów morskich bądź kontynentalnych.
STREFA OKOŁOBIEGUNOWA (POLARNA) ? notowane tam są niskie temperatury przez cały rok. Opady to przede wszystkim śnieg i jest ich raczej niewiele. Nie ma klasycznych pór roku, są za to trwające po kilka miesięcy dni i noce polarne.

Załączniki:
Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta