profil

Greenpeace

poleca 85% 282 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Greenpeace

"Kiedy wycięte zostanie ostatnie drzewo, ostatnia rzeka zostanie zatruta i zginie ostatnia ryba, odkryjemy, że nie można jeść pieniędzy." 1

Struktura

W 1971 r. w Vancouver w Kanadzie powstała organizacja pozarządowa o nazwie Greenpeace. Jej celem był bojkot prób nuklearnych, które prowadził ówczesny rząd amerykański na wyspie Amczitka na Alasce.
W chwili obecnej organizacja działa na skalę międzynarodową. Posiada 48 biur na całym świecie. Centrala Greenpeace International ma miejsce w Amsterdamie w Holandii. Jej własne ośrodki naukowe znajdują się na Ukrainie i w Wielkiej Brytanii.
Poszczególne biura zajmują się pozyskiwaniem środków na cele regionalne. Jeżeli kampania lub protest ma miejsce w wielu państwach naraz wówczas biura łączą się i działają wspólnie. Każda komórka organizacji ma lokalnych członków i wolontariuszy.
Najważniejszym organem organizacji jest Rada ? jej skład stanowią reprezentanci poszczególnych biur. Rada obraduje raz w roku ustalając plan działania na przyszły rok i akceptuje budżet.

Finansowanie

Greenpeace dostaje datki od indywidualnych darczyńców jak i od współpracujących z nią organizacji pozarządowych i charytatywnych. Zasadą jest, że pieniędzy nie przyjmuje od rządów ani przedsiębiorstw ? praktyka taka ma zapewnić suwerenność i niezależność. Dodatkowe finansowanie to składki członków organizacji oraz nagrania i publikacje.

1 http://www.greenpeace.org/poland/o-nas
Cel

Działacze Greenpeace upodobali sobie wszelakie kontrowersyjne akcje, które momentalnie zostają nagłaśniane przez media. Prowadzenie kontrowersyjnych działań ma doprowadzić do debaty publicznej, dzięki czemu łatwiej jest sprowokować wprowadzenie zmian.
Akcje prowadzone są zarówno w powietrzu, na lądzie jak i w wodzie.
Organizacja skupia się na sześciu najważniejszych sferach. Pierwszą z nich jest piecza nad organizmami żywymi zamieszkującymi morza i oceny. Przykładem są akcje na rzecz fok i wielorybów jak i protesty przeciwko zanieczyszczaniu wód). Drugim obszarem działalności jest propagowanie ochrony lasów, w szczególności tropikalnych. Trzecią istotna działalnością jest szeroko pojęta ochrona środowiska naturalnego przed oddziaływaniem wszelakich toksyn. Czwartym obszarem jest przeciwdziałanie zanieczyszczeniu chemicznemu atmosfery. Piąta sfera to działanie ukierunkowane na pierwotną aktywność organizacji ? bojkot zarówno prób jak i używania broni nuklearnej. Szóstym celem Greenpeace jest poszukiwanie i pozyskiwanie postępowych, przyjaznych środowisku źródeł energii.

Działalność

Chciałabym przedstawić kilka protestów Greenpeace w Polsce i na świecie.
Pierwszym z nich rozpoczął się 2 grudnia 2008r. Wówczas 11 działaczy organizacji wspięło się na komin elektrowni Pątnów, aby zawiesić na nim flagę z napisem ?Węgiel, nie spalcie naszej przyszłości? 2. Celem akcji było zwrócenie uwagi polskiego rządu do zmiany polityki w zakresie energii pozyskiwanej z węgla brunatnego na rzecz odnawialnych źródeł. Aktywiści spędzili na kominie kilkanaście godzin. Akcja nie przyniosła oczekiwanych przez ekologów skutków.
Drugim niekonwencjonalny protest Greenpeace odbył się w kwietniu 2008 roku w okolicach miejscowości Brdy, gdzie według planów ma pojawić się radar amerykańskiej tarczy przeciwrakietowej. Akcja nosiła tytuł ?Mam cel nie być celem? 3. Kilku działaczy

2 http://www.greenpeace.org/poland/wydarzenia/polska/glos-z-komina-w-obronie-klimatu
3 http://www.greenpeace.org/poland/multimedia/slajdy/mam-cel-nie-byc-celem
Weszła na drzewa i rozwiesiła plakat na którym była tarcza strzelnicza. Pozostali obecni na miejscu aktywiści rozstawili obóz na pobliskim wzgórzu, gdzie również rozwiesili plakaty kojarzące się z tarczą strzelniczą. Ta akcja odnosi się do pierwotnych korzeni Greenpeace ? ich pierwsza akcja również dotyczyła broni nuklearnej.
Inny protest, to sprzeciw wobec upraw roślin modyfikowanych genetycznie, który odbył się w 2007 roku w Rumunii i we Francji. W Rumunii odkryto pola uprawne modyfikowanej soi. Greenpeace domagało się natychmiastowego zlokalizowania pozostałych tego typu pól i szybkiej ich likwidacji. Z kolei na południu Francji działacze protestowali przeciwko modyfikowanej kukurydzy. Pole pomalowali na intensywny czerwony kolor, aby można je było zobaczyć z daleka. Organizacja wydała komunikat, w którym stwierdziła, że rząd zarówno francuski jak i rumuński zgadza się na niszczenie środowiska naturalnego i bagatelizuje opinie Europejczyków, którzy nie chcą modyfikowanej żywności.
Ostatnią ciekawa kampanią , którą chciałabym przedstawić to Waleńtynki. Pod hasłem
?Kochajmy wieloryby!"4 zorganizowało wystawę w 3 polskich miastach: w Warszawie, Krakowie i Gdańsku. Na zdjęciach pokazana była rzeź wielorybów jaką dokonuje się co roku w Japonii. Akcja miała na celu zwrócenie uwagi na to przerażające zjawisko i nawoływała do tego, by wprowadzić ogólnoświatowy zakaz połowu wielorybów. Zakaz ten może wnieść
Międzynarodowa Komisja Wielorybnicza, do przegłosowania wniosku brakuje dosłownie kilku głosów.

Krytyka

Organizacja jest notorycznie potępiana ?za częste działania na granicy ekoterroryzmu?5. Jest oskarżana za to, że jej działania nie do końca są związane z ochroną ekologii, że jest nastawiona na potępianie polityków, przedsiębiorców i rządy za to, że istnienia ludzkie są dla nich ważniejsze niż środowisko.
Jeden ze współzałożycieli organizacji ? Patrick Moore jej opuścił szeregi w 1986r. Jego rezygnacja była spowodowana tym, że Greenpeace wsparła ogólny zakaz używania

4 http://www.greenpeace.org/poland/wydarzenia/polska/walentynki-greenpeace-2008
5 http://pl.wikipedia.org/wiki/Greenpeace
chloru. Patrick Moore stwierdził, że chlor jest ?największą nowością w historii publicznego zdrowia?6 i że jest niezbędny dla ludzkiej sprawności, kondycji i witalności. Do dzisiejszego dnia Moore twierdzi, że motywacją działań Greenpeace jest już nie nauka i ekologia, a polityka. Jako jeden z czynników świadczących o tej tezie wymienia fakt, że nikt z najważniejszych osób w Greenpeace nie posiada chociażby elementarnej ?edukacji naukowej?7.

6 Moore, Patrick, "Why I Left Greenpeace", The Wall Street Journal, 2008-04-22 [dostęp 2008-04-22].
Źródło: ?http://pl.wikipedia.org/wiki/Greenpeace?

7 Moore, Patrick, "Why I Left Greenpeace", The Wall Street Journal, 2008-04-22 [dostęp 2008-04-22].
Źródło: ?http://pl.wikipedia.org/wiki/Greenpeace?

Bibliografia:

http://www.greenpeace.org/poland/

http://pl.wikipedia.org/wiki/Greenpeace

http://portalwiedzy.onet.pl

http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80708,6018806,Drugi_dzien_protestu_
ekologow.html

http://www.ekologia.pl/artykuly/17_Wiadomosci/1426_Z_kraju_i_ze_swiata/4119_Greenpeace_o_tarczy_rakietowej.html

http://fakty.interia.pl/swiat/news/greenpeace-przeciwko-uprawom-transgenicznym,971814

Załączniki:
Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Przeczytaj podobne teksty

Czas czytania: 5 minut