profil

Polska

poleca 85% 104 głosów

Treść Grafika Filmy
Komentarze
Mieszko I Chrzest polski Bolesław Krzywousty

Polska, oficjalnie Rzeczpospolita Polska ? państwo położone w Europie Środkowej nad Morzem Bałtyckim. Graniczy z Niemcami (na zachodzie), Czechami, Słowacją (na południu), Ukrainą, Białorusią, Litwą (na wschodzie) i Rosją (obwodem kaliningradzkim, na północy), a poprzez granicę morską (granicę wyłącznej strefy ekonomicznej) z Danią oraz Szwecją. Pod względem powierzchni zajmuje 69. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Pod względem zaludnienia zajmuje 33. miejsce na świecie. Kraj jest podzielony na 16 województw, które dzielą się na powiaty i gminy.

Początki państwa polskiego w średniowieczu:
Przypuszczalny zasięg państwa Mieszka I ? Civitas Schinesghe i ziemie przyłączone przez tego władcę
Polska za Bolesława Chrobrego
I RzeczpospolitaPierwszym szerzej udokumentowanym historycznie władcą Polski był Mieszko I (wcześniej kroniki wymieniają książęta Polan, z dynastii Piastów), który przyjął chrzest w 966, co w konsekwencji wiązało się z rozpoczęciem zwalczania wierzeń etnicznych Słowian i procesem zapoczątkowanym przez tzw. Chrzest Polski.
Pierwszym władcą, który został koronowany, był syn Mieszka I ? Bolesław Chrobry.
Po śmierci księcia Bolesława III Krzywoustego Polska została podzielona na dzielnice między jego potomków. Mazowsze otrzymał Bolesław Kędzierzawy, ziemię Sandomierską Henryk Sandomierski, Wielkopolskę Mieszko Stary, Śląsk Władysław Wygnaniec. Pierwszym seniorem został Władysław.
W XIII wieku Henrykowie Śląscy (Henryk I Brodaty i Henryk II Pobożny) zjednoczyli dwie dzielnice ? Śląsk i Małopolskę, lecz po najazdach Mongołów, zakończonych klęskami w bitwie pod Chmielnikiem oraz bitwie pod Legnicą w 1241, ich państwo ponownie się rozpadło.
Zjednoczenie dwóch głównych dzielnic ? Wielkopolski i Małopolski udało się dopiero Władysławowi Łokietkowi, który w roku 1320 koronował się na króla Polski.
Jego syn ? Kazimierz III Wielki skutecznie umocnił i rozszerzył pozycję Polski w regionie ? poszerzył terytorium Polski m.in. o Ruś Halicko-Wołyńską i Podole, zawarł wiele kompromisowych ustaleń z Luksemburgami i Andegawenami, co zapewniło na wiele lat pokój i możliwości rozwoju gospodarczego. Znany jest szczególnie jako wielki budowniczy.

Długość granic Polski wynosi 3511 km, w tym 440 km przypada na granicę morską (linia wybrzeża Morza Bałtyckiego, która nie jest linią granicy państwa, wynosi 770 km). Graniczy z następującymi państwami:
od zachodu z Niemcami (467 km),
od południa z Czechami (796 km) i Słowacją (541 km),
od wschodu z Ukrainą (535 km) i Białorusią (418 km),
od północy z Litwą (104 km) i Rosją (obwód kaliningradzki, 210 km).

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty