profil

Przedstaw stosunki między USA i Polską po 1989 roku. Wskaż cztery wydarzenia, które miały wpływ na kształtowanie się tych stosunków. Podaj po trzy skutki współpracy polsko-amerykańskiej dla sytuacji wewnętrznej Polski i dla pozycji naszego pa

poleca 85% 1670 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Stosunki polsko-amerykańskie po roku 1989 były bardzo dobre. Stany Zjednoczony od samego początku aktywnie wspierały proces zmian demokratycznych w Polsce. Symbolicznym wydarzeniem politycznym, które było wyrazem poparcia dla Polski była wizyta prezydenta USA George?a Busha, który spotkał się zarówno z władzą komunistyczną, jak i z przywódcami zwycięskiej partii w wyborach parlamentarnych ?Solidarność?.

Tuż po tym do Stanów pojechał Lech Wałęsa, dzięki czemu nasze relacje stawały się coraz pozytywniejsze, a więzi coraz ściślejsze. Kiedy kilka lat później Polska podjęła decyzję o rozpoczęciu starań do przystąpienia do NATO, Stany Zjednoczone były naszym największym zwolennikiem i mimo wyraźnego sprzeciwu Rosji, w całości popierały naszą kandydaturę. W roku 1999, kiedy w końcu RP przystąpiła do Paktu Północnoatlantyckiego, Polska była postrzegana jako największy sprzymierzeniec USA w Europie. Dwa lata później, dokładnie 11 września nastąpił atak terrorystyczny na World Trade Center, co wstrząsnęło nie tylko Ameryką, ale i całym światem. Ówczesny prezydent Polski, Aleksander Kwaśniewski, od razu zadeklarował, że Stany Zjednoczone mogą liczyć na pomoc ze strony Polaków. Prezydent RP zaoferował wspólną walkę z terroryzmem. Kolejne lata również obfitowały w wiele wydarzeń, które miały wpływ w kształtowanie się stosunków polsko-amerykańskich. Gdy kraje postkomunistyczne takie jak np. Litwa wyraziły chęć dołączenia do NATO to właśnie Polska i USA były tego najgorętszymi zwolennikami. Potwierdzeniem dobrych stosunków między tymi krajami był również zakup przez Polskę kilkudziesięciu samolotów F-16, które zostały sprzedane przez USA za bardzo korzystną cenę. Walka z terroryzmem wciąż trwała, lecz z pogoni za Osamą Bin Ladenem przekształciła się w wojnę w Iraku, Polska była jednym z krajów, które najszybciej dołączyły do Stanów Zjednoczonych. Z kolei najnowszym porozumieniem USA i Polski jest budowa tarczy antyrakietowej na terenie Rzeczpospolitej. Po wielu miesiącach negocjacji w końcu doszliśmy do porozumienia i mimo kolejnego sprzeciwu Rosji, Ameryka nie ugina i wciąż chce pomóc w obronie Europy.

Dzięki instalacji nowoczesnego sprzętu, który będzie i nas, i całą Europę, Polacy będą czuli się bezpieczni. Poza tym bezpieczeństwo zapewnia nam również NATO, a gdyby nie Stany Zjednoczone Polska na pewno by do niego nie została przyjęta. Kolejną rzeczą, którą zawdzięczamy Amerykanom są nowe technologie, w które zostało wyposażone Wojsko Polskie. Modernizacja ta sprawiła, że nasze wojsko jest nowocześniejsze i co za tym idzie skuteczniejsze. Jednak nie wszystko wyszło nam na dobre. Jak pokazują wyniki ankiety przeprowadzonej przez CBOS w latach 2004-2005 w Warszawie opublikowanej na stronie www.cbos.pl w styczniu 2006 roku pt. Bazy NATO i tarcza rakietowa w Polsce? społeczeństwo polskie traci zaufanie do amerykańskich inwestycji. Spowodowane jest to zapewne udziałem Polski w wojnie Iraku, co zostało okupione dużą liczbą ofiar w postaci śmierci polskich żołnierzy. Polacy uważają, że konflikt jest zbyt daleko od ich kraju, żeby się w niego angażować.

Bliskie stosunki z USA sprawiły, że Rzeczpospolita Polska zyskała na prestiżu i obecnie każde państwo musi się z nią liczyć. Wstąpienie do NATO oraz budowa tarczy pomimo sprzeciwów Rosji sprawiło, że nasze stosunki z Rosjanami uległy znacznemu pogorszeniu. Przez ciągłe wspieranie Amerykanów w swoich działaniach stosunki Polski z państwami azjatyckimi zmieniły się z neutralnych na raczej negatywne, co może sprawić, iż nasz kraj stanie się kolejnym celem ataków terrorystycznych. Mimo tych czarnych scenariuszy, Polacy w ankiecie pt. Opinie o stosunkach z Rosją, Niemcami i Ukrainą. Na kim Polacy mogą polegać, a kogo się obawiać przeprowadzonej przez CBOS w Warszawie w czerwcu 2006 roku na pytanie O jakich państwach mógłby (mogłaby) Pan(i) powiedzieć, że Polska może na nich polegać? odpowiedzieli, że to właśnie Stany Zjednoczone są najpewniejszym sprzymierzeńcem Polski.

Relacje między Stanami Zjednoczonymi, a Polską wraz z biegiem lat stają się coraz bardziej zażyłe, coraz więcej interesów i inwestycji kraje przeprowadzają wspólnie. Być może już wkrótce Amerykanie zaufają nam na tyle, żeby znieść wizy, jakie potrzebne są nam do wyjazdu do USA.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty

Ciekawostki ze świata