profil

Życie starożytnych Egipcjan

poleca 84% 1339 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

DOMY


Ludzie zamożni mieszkali w domach z suszonej na słońcu cegły. Domy te otoczone były ogrodem z sadzawką i piękną roślinnością. Owe rezydencje miały w posiadaniu przenośny piec kuchenny oraz urządzenia sanitarne. Meble, które były wyposażeniem tych domów to najczęściej łóżka, stoły, krzesła i kosze, które były przeznaczone na składanie ubrań. Ściany ozdobione były matami, malowidłami dekoracyjnymi tkaninami. Dachy domów były płaskie i służyły jako tarasy. Wieczorami domownicy szli na taras, aby się ochłodzić, podziwiać gwiazdy lub spać pod gołym niebem.

UBIÓR


Egipcjanie nosili ubrania wykonane z cienkiego, delikatnego lnu. Mężczyźni zakładali przepaski na biodra, a kobiety zakładały bardzo długie szaty bez rękawów, które przewiązywały w pasie. Lubie zamożni lubowali się w perukach. Kobiety jak i mężczyźni zdobili twarz makijażem i z chęcią nosili bogatą, złotą biżuterie.

POŻYWIENIE


Bogaci Egipcjanie zajadali się różnorodnymi owocami i warzywami. Często jedli również dużo chleba, lecz najbardziej smakowało im mięso.

EGIPSKIE KANONY PIĘKNA


Zarówno kobiety jak i mężczyźni robili makijaż. Im ważniejsza osoba tym mocniej się malowała. Kosmetyki, takie jak cienie do powiek, róż i szminka wytwarzano ze sproszkowanych materiałów: ołowiu, miedzi i tlenku żelaza. Mieszano je z wodą i olejem. Zamożni Egipcjanie lubili ładnie pachnieć. Nacierali swoje ciało wonnymi olejkami. Często robili to za nich ich niewolnicy. Nosili też ze sobą pojemniczki ze złota i kości słoniowej z perfumami, by skropić się ulubionym zapachem w ciągu dnia. Egipcjanie uważali, że włosy są nieczyste. Kobiety i mężczyźni golili głowy. Dzieli także miały wygolone głowy, oprócz małego kosmyka nad uchem, który nazywano "lokiem młodości". Kapłani usuwali sobie włosy z głowy i reszty ciała. Zamożna dama, idąc na przyjęcie, umieszczała na czubku głowy woskowy stożek nasączony pachnidłami. Gdy wosk topił się, perfumy spływały po peruce. Każdy strój uszyty był z lnianej tkaniny. Ludzi przędli ją z włókien lnu. Ludzi majętnych stać było na tuniki fałdowane lub nawet plisowane. Len był trudny do prania. Bogaczom pranie robili służący. Odzież płukano, a następnie rozkładano na kamieniach, aby szybciej wyschnęła.

CIEKAWOSTKA


Egipcjanki używały również barwnika zwanego henną. Robiono z liści oraz pędów rośliny zwanej lawsonią bezbronną i wierzono, że odsuwa niebezpieczeństwo. Damy malowały sobie henną paznokcie, wnętrze dłoni podeszwy stóp.

BIESIADY I ROZRYWKI


Zamożni Egipcjanie chętnie chodzili na biesiady. Przed ucztą, głowy namaszczali pachnidłem, ubierali cienkie i przejrzyste szaty oraz klejnoty. Po pewnym czasie pachnidło ulatniało się i dawało intensywny zapach. W czasie biesiad i festynów podziwiano muzyków, akrobatów, tancerki i różnych innych artystów.

ŻYCIE RODZINNE


Rodziny Egipskie były liczne. Składały się z dzieci, ciotek wujków, kuzynów itd., którzy mieszkali razem.

Dziecko w rodzinie. - Jego przyjście na świat rodzina przyjmowała z radością. Dzieci niepełnosprawne zostawały porzucane, gdyż uważano, że są one przeklęte. Wychowaniem dzieci zajmowały się matki. Synów bogaczy w wieku 5 lub 6 lat posyłano do pałacu lub świątyni, gdzie uczyli się pisać, czytać i liczyć. To oni zostawali później skrybami, budowniczymi czy sędziami.

Prawdziwy klan. - Rodzina składała się nie tylko z rodziców i dzieci, ale także z osób bliskich, owdowiałych i chorych. Każdy, jak tylko mógł, starał się pomagać w prowadzeniu domu.

EGIPSKIE WESELE


1. Przyszły pan młody musiał za żonę dać ojcu dziewczyny i jej rodzinie stado wielbłądów i kóz. Im bogatszy był dom z którego pochodziła przyszła panna młoda, tym musiało być liczniejsze stado zwierząt. Obecnie wielbłądy i kozy zastąpiło złoto i pieniądze.
2. W trakcie wesela mężczyźni i kobiety przebywali w dwóch osobnych pomieszczeniach. Mężczyźni pili palmowe wino, tańczyli ze sobą przy muzyce. Kobiety natomiast jadły ciasto, piły soki i rozmawiały ze sobą.

Podoba się? Tak Nie
Polecane teksty:
Komentarze (4) Brak komentarzy
16.10.2011 (09:55)

Ekstra bardzo sie przydało X:D

11.10.2011 (15:20)

Sie przydało dzięki ;p

10.10.2011 (18:01)

dziękuje bardzo pomogło :)

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 4 minuty