profil

Jakie osiągnięcia starożytnych cywilizacji Wschodu uważasz za najważniejsze?

poleca 81% 1327 głosów

Sumerowie Sumerowie

Wiele osiągnięć starożytnych cywilizacji uważam za ważne. Nie ma dla mnie najważniejszego. Wymienię kilka i uzasadnię, dlaczego wybrałam właśnie te.

Pierwszym ważnym osiągnięciem było wynalezienie pisma. Trudno wyobrazić sobie życie bez niego. Pierwsze pismo pojawiło się w Mezopotamii. Nazywamy je obrazkowym lub piktograficznym. Każdy obrazek oznaczał jakieś słowo. Uważam, że to pismo nie było dobre. Nie można było wyrazić wszystkich swoich myśli. Myślę, że często zdarzało się tak, iż ktoś patrząc na obrazek nie miał na myśli tego samego co ktoś, kto go narysował. Po jakimś czasie pismo zaczęło się zamieniać w ideograficzne, a potem fonetyczne. Można było zapisywać rachunki, legendy czy inne ważne rzeczy. Gdy miało się to "na papierze" nie było mowy o plotkach czy błędach.

Bardzo ważnym osiągnięciem był Kodeks Hammurabiego. Oczywiście na dzisiejsze czasy on się nie nadaje, ale kiedyś owszem. Dzięki Kodeksowi można było karać złodziei, oszustów, morderców itp. Kary były bardzo surowe. Wydaje mi się, że niektóre nawet za bardzo, np. ucinanie rąk, łamanie kości, śmierć. Nie podoba mi się zasada "oko za oko, ząb za ząb". Ale dobrze, że jakiekolwiek przepisy wtedy obowiązywały.

Ważne były osiągnięcia Egipcjan. Dzięki mumifikowaniu zwłok dokonywali trepanacji czaszki, zobaczyli, jak wygląda serce itp. Dzięki temu rozwinęła się chirurgia. Co byśmy dziś bez niej zrobili? Czy dałoby się uratować życie? Na pewno nie.

Nie bez znaczenia pozostaje opanowanie sztuki irygacji. Do dziś rolnicy nawadniają pola, chronią je przed powodzią czy zalaniem. Irygacja wiązała się z budową kanałów i zbiorników wodnych. To też bardzo ważne osiągnięcie. Stanowią dziś ważne części w gospodarce. Zbiorniki wykorzystuję się np. do pobierania wody pitnej. Starożytny pług i radło zapoczątkowało dzisiejsze pługi, bez których rolnik dziś się nie obejdzie. To bardzo ułatwia pracę.

Sumerom zawdzięczamy wynalezienie brązu. To bardzo ważne, bo oznaczało ono zakończenie epoki kamienia. Jak wiele mamy dziś rzeczy z brązu czy jego stopów. Obylibyśmy się bez nich?

Jak widać na powyższych przykładach wszystkie te osiągnięcia mają zastosowanie dziś. Są dla nas ważne. Dziękujmy, że zostały wynalezione.

Podoba się? Tak Nie
Komentarze (1) Brak komentarzy

no praca na poziomie 6 klasy malo trochę i szerszych informacji. 3

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 2 minuty