profil

Osiągniecia cywylizacyjne starożytnych Indii

poleca 81% 2526 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Starożytny kalendarz


Słowo kalendarz pochodzi od łacińskiego słowa 'kalendae'. Według archeologów, pierwszymi którzy go wynaleźli byli Sumerowie. Uczyli się oni o księżycu i wymyślili kalendarz, który przedstawiał rok jako sumę dwunastu księżycowych miesięcy. Aby nadrobić różnicę między tym rokiem i rokiem pór roku dodali jeden miesiąc w kalendarzu co każde cztery lata. Wcześni Egipcjanie i grecy jedynie ten kalendarz skopiowali.

Wcześni Rzymianie używali kalendarza zgodnie z naukami o księżycu. Każdy rok według nich miał 355 dni. Marzec, maj, lipiec i październik miał 31 dni; luty miał 28 dni zaś pozostałe miesiące miały po 29 dni. (Czyli podobny do naszego teraźniejszego kalendarza).

Smutną rzeczą jest to, iż za czasów opiekowania się kalendarzem przez kapłanów kalendarz był w wielkim nieporządku: miesiące wydające się być wiosennymi były miesiącami letnimi. Na szczęście te błędy w kalendarzu były, później wyjaśnione i poprawione przez Cezara W 46 roku przed Chrystusem w juliańskim kalendarzu, który bazował na pojęciu, iż rok ma 365 dni z jednym dodawanym, co cztery lata dniem. Dziesięć specjalnych dni było rozmieszczanych wśród dwudziesto dziewięcio dniowych miesięcy i w ten sposób ten kalendarz stał się kalendarzem, którego używamy dzisiaj.

Wynalezienie koła


Do teraz, jest jeszcze tajemnicą to, kto wynalazł koło i kiedy zostało ono wynalezione. Według archeologów, było to prawdopodobnie, około 8 000 r.pne w Azji. Najstarsze kiedykolwiek widziane koło było odkryte w Mezopotamii około 3500 roku pne.

Zostało ono zrobione przez Sumerów. Było zrobione z połączonych ze sobą drewnianych desek. Poniższe ilustracje przelotnie opisują stadia rozwojów koła.

W późniejszych czasach koło zostało ulepszone przez Egipcjan, którzy wykorzystywali koła ze szprychami do rydwanów (ok. 2000 lat przed Chr.). Ostatecznie koła ze szprychami w starożytnych Indiach pojawiły się około 1500 lat przed Chrystusem.

Dziś widzimy ze koło ulegało i ulega przemianom w zawrotnym tempie od prymitywnego zrobionego z drewna do pneumatycznych gumowych opon, jakie możemy zobaczyć w jakimkolwiek pojeździe.

Liczby i liczenie


Liczby: 1,2,3,4,5,6,7,8... są liczbami które znamy i używamy do dzisiaj. Są one szeroko znane i używane na całym świecie są także rozumiane mimo jakichkolwiek różnic językowych. Jednakże nie było to przypadkiem iż starożytni różnych cywilizacji w tamtych czasach zapisywali liczby w odmienny sposób.

W takim razie kto i gdzie po raz pierwszy wynalazł system liczbowy którego używamy do dzisiaj? Ten zespół liczb (0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9), który znany jest jako dziesiętny oraz arabski, własciwie powstał w Indiach około 1500 lat temu. Ten wynalazek istotnie może być nazwany jednym z najlepszych wkładów Indii do rozwoju nauk całego świata, dzięki któremu nasze życie stało się prostsze z bardziej zrozumiałymi symbolami.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Opracowania powiązane z tekstem
Komentarze (1) Brak komentarzy

a gdzie reszta??
przecież Indie więcej mają osiągnięć...

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 2 minuty

Ciekawostki ze świata