profil

Patologia życia rodzinnego na podstawie "Moralności pani Dulskiej" i "Skąpca"

poleca 85% 114 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Patologia życia rodzinnego przejawia się na wiele sposobów. Może to być na przykład brak miłości, zaufania, zachwiana moralność. Te wszystkie czynniki wpływają negatywnie na jej członków i nieraz powodują konflikty.
Przykład takiej sytuacji znaleźć można w ?Skąpcu" Moliera. Tytułowy bohater- Harpagon- znany jest ze swojego skąpstwa. Pieniądze są jego jedyną miłością- w nich odnajduje cel i sens życia. One stają się argumentem do podejmowania każdej decyzji. Gdy skarb zostaje skradziony, Harpagon popada w ogromną rozpacz. Do szaleństwa doprowadza go świadomość, że może nie odzyskać pieniędzy. Jego skąpstwo widoczne jest w całej komedii, w każdym jej szczególe. Zatruwa ono życie jego dzieciom- Kleantowi i Elizie. W pewnym momencie zaczynają oni spiskować przeciw ojcu, obiecując sobie wzajemną pomoc. Przeczuwają, że skąpiec stanie na drodze ich szczęsciu małżeńskiemu z powodu pieniędzy. Ostatecznie jednak ? ze względów finansowych- podejmuje on decyzje dla nich korzystne.
Skąpstwo Harpagona ma wielki wpływa na jego rodzinę. Dzieci nie mają w nim żadnego wsparcia, muszą liczyć tylko na siebie. Świadczą o tym słowa Kleanta do Elizy: ?Toż dziś, aby się utrzymać, muszę wręcz zadłużać się na wszystkie strony; jestem, jak ty zresztą, zniewolony uciekać się do łaski kupców, aby po prostu ubrać się przyzwoicie. ". Oprócz dzieci cierpi on sam, nie mogąc zaufać nikomu.
Kolejnym przykładem patologii rodzinnej jest ?Moralność Pani Dulskiej". Czytamy w niej o rodzinie, której zasady wyznaczane są przez tytułową bohaterkę. Jest ona postacią bardzo ciekawą. Ma podwójną osobowość- wszystko robi dla pozorów, dba o opinię innych. Jest skąpa, co przejawia się w wielu sytuacjach- córka ma skurczyć się w tramwaju, by mogła przejechać na tańszym bilecie; mężowi codziennie wydziela cygaro i pieniądze na kawiarnię; nie chce wynająć mieszkania kuzynce Juliasiewiczowej, w obawie przed tym, że nie będzie ona płacić. Wymawia za to mieszkanie lokatorce, która próbowała popełnić samobójstwo z powodu zdrady męża, twierdząc, że "strzeże siebie od publiki". Toleruje za to prostytutkę, bo ta dużo jej płaci.
Dulska rozkazuje ciągle swoim dzieciom- Hesi, Meli i Zbyszkowi. Córki jej słuchają, jednak Zbyszko buntuje się. Odnosi się do innych cynicznie, nie wraca na noc do domu. Widzi zakłamanie i obłudę, jednak wie, że jest od rodziny uzależniony. Ma romans ze służącą- Hanką. Dulska nie zgadza się na ich małżeństwo. Zbyszko po rozmowie z Juliasiewiczową również wycofuje się z obietnic. Wie, że przegrał z kołtuństwem.
Rodzina jest bardzo ważna w życiu człowieka. Powinna być przy nas, wspierać w trudnych chwilach. Niestety, nie zawsze tak jest. Nieraz w rodzinie panuje brak zaufania i zrozumienia, odbywają się kłótnie. Wszystko to powodować może jedna osoba. Bardzo często musimy z nią walczyć, by osiągnąć to, co dla nas ważne.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty