profil

Okręgi przemysłowe na świecie

poleca 85% 1557 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Na całym świecie są tworzone okręgi przemysłowe. Dają zatrudnienie wielu tysiącom ludzi. Wokół nich tworzą się największe i najliczniejsze miasta.
GÓRNOŚLĄSKI OKRĘG PRZEMYSŁOWY (GOP),
największy w Polsce zespół miejsko-przemysłowy, w północno-zachodniej części Górnośląskiego Zagłębia Węglowego; obejmuje 14 dużych miast skupionych w środkowej części województwa śląskiego i otaczające je uprzemysłowione tereny; powierzchnia ponad 2,7 tys. km2; ok. 3 mln mieszkańców, 925 osób na km2; wydobycie węgla kamiennego — ok. 130 mln t rocznie (65% produkcji krajowej), rud cynkowo-ołowianych; rozwinięte hutnictwo żelaza i stali (15 hut) oraz cynku i ołowiu (80% produkcji krajowej); liczne elektrownie (Miechowice, Halemba, Łagisza), koksownie i gazownie; przemysł elektromaszynowy (ciężkie odlewy, maszyny górnicze, hutnicze, konstrukcje stalowe, wagony kolejowe i tramwajowe, sprzęt wojskowy), materiałów budowlanych, chemiczny, spożywczy; największe ośrodki przemysłowe: Katowice, Bytom, Gliwice, Zabrze, Sosnowiec, Chorzów, Ruda Śląska. Znajduje się tam najgęstsza w Polsce sieć kolejowa; połączenie drogą wodną z Odrą (Kanał Gliwicki); region największego w kraju zagrożenia ekologicznego — emisja pyłów i gazów wynosi ok. 21% emitowanych w Polsce zanieczyszczeń powietrza, duże szkody górnicze (wyrobiska, hałdy, zapadliska); główny ośrodek usługowy i dyspozycyjny - Katowice.


OKRĘGI PRZEMYSŁOWE W JAPONII
Największym okręgiem przemysłowym w Japonii jest południowe Kanto, którego ośrodkiem jest Tokio, Jokohama i położona między nimi Kawasaki. Przemysł Keihin- jak przyjęto nazywać te trzy miasta- rozszerza się na wybrzeża zatok Tokijskiej i Sagami, a także w głąb równiny Kanto, aż po jej północne krańce. Przemysł południowego Kanto, na które przypada 1/4 produkcji przemysłowej całego kraju, jest bardzo zróżnicowany. Budowa maszyn i środków transportu, elektrotechnicznego, chemicznego, naftowego, poligraficznego i precyzyjnego. Wzrasta również hutnictwo żelaza i stali. Południowe Kanto, położone w samym centrum Japonii, jest w szczególnie korzystniej symulacji transportowej- dysponuje jednym z dwóch największych portów Japonii, Jokohamą oraz drugim mniejszym tokijskim, a także lepszymi niż inne ośrodki połączenia kolejowymi i drogowymi z całym krajem.
Drugim co do wielkości okręgiem przemysłowym jest Kinki lub Kansai. Obejmuje on wschodnie wybrzeże Wewnętrznego Morza Japońskiego od Himeii poprzez Kobe, Amagasaki i Osakę aż do miasta Wakayama, a w głąb sięga do Kioto i jeziora Biwa. W centrum jego leżą dwa wielkie miasta i ożywione porty- Osaka i Kobe, zwane razem Hanshin. W transporcie lądowym Osaka dostępniejsza jest niż Tokio, rzecz jasna dla całego zachodniego pasa przemysłowego lecz również dla środkowej części wybrzeża Morza Japońskiego (Hokuriku). Kiniki , którego udział w produkcji przemysłowej całej Japonii wynosi ok. 20%, strukturą produkcji przypomina pod wieloma względami Kanto. Słabiej reprezentowany jest tutaj przemysł elektrotechniczny, precyzyjni i środków transportowych (pomimo wielkich stoczni w Kobe) natomiast w odróżnieniu do Kanto a podobnie do Nagoyi silnie rozwinięty jest przemysł włókienniczy. Ponad to Kinki jest obecnie największym w Japonii okręgiem metalurgicznym, zarówno żelaza i stali, jak i metali niezależnych. Kioto słynie z tradycyjnych wyrobów, często na wysokim poziome artystycznym jak barwione jedwabie, ceramika i inne.




OKRĘGI PRZEMYSŁOWE W RPA
Przemysł w RPA jest skoncentrowany głównie w 4 okręgach. Największy rozwinął się na południowym Transwalu. Zgrupowanie surowców mineralnych dało podstawę do wytworzenia się przemysłu ciężkiego, hutniczego, chemicznego, maszynowego i cementowego. Istnieje tu wiele zakładów produkujących maszyny dla górnictwa ,kotły parowe, maszyny górnicze i elektryczne, wagony i samoloty. Z miejscowych pirytów i siarki produkuje się kwas siarkowy, nawozy fosforowe. W Modderfontein znajduje się jedna z największych na świecie fabryk materiałów wybuchowych. Poza tym znajduje się tu przemysł spożywczy (młyny, rzeźnie),włókienniczy, i obuwniczy. Przemysł skupia się głównie na obszarze Witwatersrandu (Johannesburg, Springs, Benoni, Germiston), gdzie oprócz górnictwa i rafinerii złota rozwineło się wiele gałęzi przemysłowych, oraz w Pretorii, Vereeniging i Vanderbijlpark, które są najważniejszymi ośrodkami hutnictwa żelaza. W Południowym Transwalu znajduje się prawie połowa zakładów całego kraju.
Chociaż RPA dysponuje dużymi zasobami surowców, to 45% surowców przetwarzanych pochodzi z importu.


PRZEMYSŁ W AUSTRALII
Podstawę australijskiego górnictwa węglowego stanowi permo-karboński węgiel kamienny. Najstarsze zagłębie znajduje się w Newcastle. Zagłębie to oraz dwa inne nadmorskie (Sydney i południowe Illawala) dostarczają węgla na export (ok. 2mln ton rocznie), nie licząc węgal bunkrowego dla statków. W okręgu Morwell w Wiktorii występuje oligoceński węgiel brunatny. Australia w produkcji węgla kamiennego zajmuje na półkuli południowej drugie miejsce po RPA, a jest jedynym poważnym producentem węgla brunatnego. Występują też kopalnie złota. Główne jego ilości dostarczają żyły złotonośne w Wiktorii oraz bżerzne partie masywu granitowego w Australii Zachodniej. W przeszłości bywały takie okresy , w których Australia zajmowała pierwsze miejsce w produkcji złota.


PRZEMYSŁ W BRAZYLII
Największe okręgi skupiają się w Sao Paulo oraz Rio De Janerio. Głównie włókienniczy, odzieżowy, spozywczy, ale także:mineralny, hutnictwo żelaza, maszynowy, metalowy Ora hutnictwo metali nie żelaznych. Przemysł brazylijski rozpoczoł swą działalność od przerobu produktów cukierniczych: cukrownie, suszarnie kawy i kakao, fabryki tytoniowe, olejarnie i przemysł mięsny. Sao Paulo w związku z dużą popularnością tworzy cementownie, warsztaty mechaniczne, warsztaty napraw samochodów, drobny przemysł metalowy, elektrotechniczny i chemiczny.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 4 minuty