profil

"Miłość nie jedno ma imię"- dylematy kochanków na podstawie znanych ci tekstów.

poleca 85% 217 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Słowo "miłość",- co ono może znaczyć? Wikipedia tłumaczy to słowo pisząc- "Miłość- przywiązanie do kogoś lub czegoś, które przejawia się w relacji do drugiej osoby (lub obiektu) połączone z wolą i nieraz silnym pragnieniem stałego obcowania z nią, czemu może towarzyszyć zauroczenie do osoby będącej obiektem uczucia". Czyli miłość oznacza stałą chęć przebywania z osobą, którą lubimy, kochamy, szanujemy, inaczej mówiąc, która jest dla nas ideałem.
W literaturze, z miłością często wiąże się śmierć. Kochankowie, którzy swój romans przypłacili życiem to np.:Kleopatra i Marek Antoniusz, Romeo i Julia Williama Szekspira, Orfeusz i Eurydyka.
O trudnej i kończącej się śmiercią miłości dwojga zakochanych opowiada też średniowieczna historia o Tristanie i Izoldzie. Miłość przedstawiona została tu jako nieubłagalna siła, która splotła losy dwojga kochanków nierozerwalną więzią aż po śmierć. Tristan i Izolda zakochują się w sobie po wypiciu magicznego eliksiru. Od tej pory to nie oni panują nad swoim życiem, lecz ich uczucie rządzi nimi. Ta miłość jest niezwykle dramatyczna, pełna niebezpieczeństw i naznaczona cierpieniem. Mimo, że Tristan opuści króla Marka, a Izolda pozostanie przy mężu, to jednak pozostaną oni sobie wierni aż do śmierci. Tych tragicznych kochanków połączyła dopiero mogiła.Decyzja króla Marka zostali oni pochowani obok siebie, a ich groby połączył krzak głogu.
W literaturze można znaleźć wiele innych przykładów takiej trudnej, naznaczonej cierpieniem, tragicznej miłości. Najbardziej znana jest chyba historia nieszczęśliwej miłości Romea i Julii z dramatu Williama Szekspira. Zakochali się oni w sobie od pierwszego wejrzenia. Połączyło ich bardzo sine uczucie. Jednak pochodzili ze zwaśnionych rodów Capulettich i Montekich. Tragiczny zbieg okoliczności spowodował, że sprytna intryga Julii zakończyła się nieszczęściem. Dziewczyna chciała dochować wierności swemu ukochanemu. Zmuszana do małżeństwa z Parysem, postanowiła upozorować własną śmierć. Romeo nie wiedział jednak o intrydze i był przekonany, że Julia rzeczywiście umarła. Zrozpaczony przebił się sztyletem. Gdy zaś dziewczyna obudziła się ze snu i ujrzała martwego Romea, także odebrała sobie życie. Jak na ironię to właśnie śmierć kochanków spowodowała pojednanie rodów.
Następnym przykładem nieszczęśliwej miłości może być historia Orfeusza i Eurydyki.
Genialny muzyk, śpiewak i poeta rozpacza po śmierci ukochanej, udaje mu się, jako jedynemu żywemu człowiekowi, dostać do Hadesu po to by odzyskać ukochaną. Niestety poeta stracił szansę, którą dał mu władca podziemi i nie odzyskał ukochanej kobiety. Był już tak blisko- mógł mieć ją z powrotem, ale nie mógł powstrzymać się od spojrzenia na Eurydykę, i przez to utracił ją raz na zawsze.
Przywołane przeze mnie przykłady pokazują, że miłość ma różne oblicza. Miłość może być rodzicielska, braterska, miłość do Boga.. Pisarze różnie opisują miłość. Interesuje ich przede wszystkim miłość trudna, spotykająca na swej drodze wiele przeszkód, często kończąca się tragicznie. Wiele już pięknych utworów powstało na ten temat, ale myślę, że wiele jeszcze powstanie, bo przecież miłość jest tym uczuciem, którego wszyscy pragną i którego poszukują. Stanowi ona przecież największą wartość w życiu każdego człowieka. Bez niej wszystko traci sens.
Podsumowując, najtrafniejszą, moim zdaniem, definicję miłości zawiera " Hymn o miłość" z Listu świętego Pawła do Koryntian. Znajdują się w nim takie słowa:


" Miłość cierpliwa jest
łaskawa jest.
Miłość nie zazdrości,
nie szuka poklasku,
nie unosi się pychą,
nie dopuszcza się bezwstydu,
nie szuka swego,
nie unosi się gniewem,
nie pamięta złego,
nie cieszy się z niesprawiedliwości,
lecz współweseli się z prawdą
Wszystko znosi,
wszystkiemu wierzy,
we wszystkim pokłada nadzieję,
wszystko przetrzyma(..)"
Moim zdaniem Apostoł w piękny sposób opisuje to uczucie i wchodzi w samą istotę tego pojęcia. Miłość zwycięża wszystko i my ulegamy miłości.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty

Formy wypowiedzi