profil

Przyczny upadku Rzeczypospolitej w II połowie XVIII wieku

poleca 84% 1183 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze
Sejm Czteroletni I rozbiór Polski

Na upadek Rzeczypospolitej złożyło sie wiele spraw. Głównymi były kryzys gospodarczy i polityczny. Jedna z przyczyn pojawiła się juz w XVII wieku, a dokładniej w 1652 roku gdy to po raz pierwszy Władysław Siciński użył liberum veto. Od tego czasu veto było używane 73 razy, co kompletnie dezorganizował pracę sejmu i nie pozwalało wprowadzać reform przyczyniających sie do rozwoju kraju. Przez to władza króla stała się jescze mniejsza.
Kolejną przyczyną był kryzys gospodarczy. Składały sie na niego wojny ze Szwecją, Turcją i Rosją. Nie pozwalały one na rozwój przemysłu i rolnictwa.
Następną przyczyną było nierówne traktowanie chłopów w porównaniu z szlachtą i duchowieństwem, którzy to nie płacili podatków.
Rosja miała w Polsce swego ambasadora - Mikołaja Repnina. To on zawiązał w 1767 roku konfederacje radomską. Zatwierdzono tam prawa kardynalne. Zaliczano do nich: wolną elekcje, liberum veto.
Od konfederacji w Radomiu był już tylko krok i rok później zawiązano konfederacje barską. Poszerzona była ona o nowych szlachciców ale w jej skład wchodzili także wcześniejsi konfederaci. Zerwano ją w 1772 lecz był to pretekst do pierwszego rozbioru Polski. Próbując ratować kraj powstała Rada Nieustająca w 1773, a także działalność Sejmu Wielkiego. Lecz do porozumienia doszło dopiero 3 maja 1791 i skutkiem tego była Konstytucja 3 Maja. Znosił ona: konfederacje, liberum veto oraz wolną elekcje. Ustanowiła ona Polskę monarchą konstytucyjną. Lecz na ustabilizowanie sytuacji w kraju było już za późno i państwa sąsiednie najpierw w 1793 dokonały drugiego już rozbioru Polski, a dwa lata poźniej nasz kraj całkowicie zniknął z mapy świata.

Dostałem za to 5 więc powodzenia

Podoba się? Tak Nie
Polecane teksty:

Czas czytania: 1 minuta

Historia Polski