profil

Bielski Okręg Przemysłowy

poleca 85% 189 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

BIELSKI OKRĘG PRZEMYSŁOWY znajduje się w byłym województwie bielskim i południowej części województwa katowickiego. Rozciąga się od doliny Wisły na północ po Kotlinę Żywiecką na południe i od Cieszyna na zachód po Andrychów na wschód obejmując aglomerację Bielska-Białej. Rozwinięty głównie przemysł: włókienniczy (dawne tradycje sukiennicze), środków transportu (1972 uruchomiono Fabrykę Samochodów Małolitrażowych, od 1992 Fiat Auto Poland), maszynowy, elektrotechniczny, metalurgiczny, drzewny, papierniczy, skórzany. Główne ośrodki przemysłowe to : Bielsko-Biała, Cieszyn, Czechowice-Dziedzice, Andrychów, Żywiec, Kęty.

Bielsko-Biała jest ośrodkiem przemysłu włókienniczego w Polsce (zwłaszcza wełnianego, dziewiarskiego i lniarskiego) oraz dużym ośrodkiem przemysłu środków transportu (Fabryka Samochodów Małolitrażowych, od 1992 spółka z dużym udziałem kapitałów włoskich — Fiat Auto Poland); ponadto znajduje się tu wiele zakładów przemysłu maszynowego (fabryki maszyn włókienniczych Befama, maszyn elektrycznych, aparatów elektrycznych, akumulatorów, śrub, pił i narzędzi) oraz zakładów lotniczych (szybowce), futrzarskich, odzieżowych, wyrobów filcowych, mięsnych, tłuszczowych, fabryk wódek gatunkowych i papieru. W Bielsko – Białej istnieje wytwórnia filmów rysunkowych.
W Andrychowie już w XVIII w. zaobserwowano duży rozwój tkactwa. Od XIX w. Andrychów był ośrodkiem fabrycznym, w XXw. - ośrodkiem przemysłowym. - zakłady bawełniane (założone w 1907), wytwórnia silników wysokoprężnych ( 1945), fabryka obrabiarek, montownia samochodów dostawczych, wytwórnia katalizatorów samochodowych, duży zakład płytek ceramicznych.
Cieszyn był zaś już w XVI w. ośrodkiem rzemieślniczo- handlowym, centrum reformacji. W XIX w. ośrodkiem polskości (m.in. czasopisma, towarzystwa i organizacje pol., gimnazjum pol.). W XXw. Cieszyn stał się ośrodkiem przemysłu:: elektromaszynowego (m.in. zakłady Celma i telemechaniki górniczej, fabryka sprzętu elektrogrzejnego i chłodniczego), chemicznego (fabryka farb i lakierów), lekkiego (zakłady dziewiarskie, wytwórnia zamków błyskawicznych), spożywczego (m.in. zakłady cukiernicze Olza, mięsne, browar).
Czechowice-Dziedzice to ośrodek przemysłu. Znajduje się tu kopalnia węgla kamiennego Silesia, rafineria ropy naftowej, elektrociepłownia, walcownia metali (przetwórstwo miedzi), zakłady: sprzętu elektrotechnicznego, materiałów opatrunkowych, filia bielskiej Fabryki Samochodów Małolitrażowych, wytwórnie kabli, zapałek, opakowań papierowych. Ponadto w Czechowicach – Dziedzicach są zakłady przemysłu spożywczego i lekkiego i gospodarstwo rybackie.
Kęty w XVI–XVII w. były znaczny ośrodkiem sukiennictwa. Obecnie jest to ośrodek przemysłowy, zakłady: metali lekkich, urządzeń hutniczych, przemysłu wełnianego, materiałów budowniczych, obuwnicze, dziewiarskie oraz fabryka pomocy naukowych, mleczarni.a
Skoczów był w XVIII w. ośrodkiem handlowo-rzemieślniczym. W XIX w. odbył się rozwój gospodarczy związany z założeniem fabryki sukna . Istnieje tu kuźnia matrycowa i odlewnia żeliwa (produkcja zawieszeń i inych części dla fabryki samochodów Fiat Auto Poland w Bielsku-Białej), zakłady wyrobów filcowych, materiałów budowniczych, garbarnia, przetwórnia owoców i warzyw. W Skoczowie rozwinięty jest przemysł wełniany (fabryka koców Pledan), skórzany (Zakłady Garbarskie „Skotan SA”). Niegdyś istniała tu fabryka sprzętu rolniczego, jednak zlikwidowano ją.
W Treśnie przy zaporze znajduje się elektrownia wodna o mocy 21 MW.
Ustroń od 2. połowy XVIII w. jest ośrodkiem wydobycia rud żelaza i rozwoju hutnictwa. leczy się tu choroby narządów ruchu i reumatyczne, choroby układu krążenia, oddechowego, trawiennego (Szpital Reumatologiczny Śląskiej Akad. Med., Szpital Uzdrowiskowy, Górnośląskie Centrum Rehabilitacji „Repty”). Są tu też ośrodki wczasowo-sanatoryjne, zakłady przyrodolecznicze. wody miner. chlorkowo-sodowo-wapniowe, bromkowe, borowe, radoczynne, hipotermalne; borowina;
Żarnowiec jest ośrodkiem rzemieślniczo-handlowym przy szlaku z Krakowa na pn. przez ziemię sieradzką i wieluńską.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Opracowania powiązane z tekstem

Czas czytania: 3 minuty