profil

Charakterystyka bohatera książki "Alchemik" - Santiago.

poleca 83% 748 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

?Charakterystyka Santiago?

Niedawno na języku polskim przerabialiśmy lekturę pod tytułem ?Alchemik? autorstwa Paulo Coelho. Postaram się przedstawić głównego bohatera tej książki ? Santiago, który, moim zdaniem, jest wzorem godnym do naśladowania. Myślę, że jest to postać, z którą, z założenia autora, powinien utożsamić się czytelnik.
Santiago urodził się w Hiszpanii, a dokładnie w Andaluzji w prostej wiejskiej rodzinie. Gdy go poznajemy, na początku książki, ma on około osiemnastu lat. Rodzice przewidzieli dla niego, że zostanie księdzem i wysłali go do seminarium, w wieku szesnastu lat postanowił jednak, że chce zwiedzić i poznać świat. Okazuje to ten cytat: ?od dziecka marzył o poznaniu świata i to właśnie było dla niego o niebo ważniejsze niż poznanie Boga i ludzkich grzechów. Pewnego popołudnia, kiedy odwiedził dom rodzinny, zebrał się na odwagę i oświadczył ojcu, że nie chce być księdzem. Chce podróżować.?. Z tych powodów właśnie Santiago został pasterzem. Przez dwa lata przemierzał wzgórza Andaluzji ze swoimi owcami. Podczas tego czasu dużo czytał, ponieważ był wykształconym młodzieńcem, w szkole uczył się czytać, a w seminarium studiował filozofie i teologie.
O wyglądzie zewnętrznym Santiago nie możemy powiedzieć wiele, ale myślę, że autor specjalnie nie skupiał naszej uwagi na jego cechach zewnętrznych. Możemy się jednak domyślać, że nasz bohater miał cech typowego Hiszpana, ciemne włosy, oczy i karnacje. W swoim starym płaszczu wyglądał dość przeciętne. Z pewnością był szczupły, silny i przystosowany do trudów podróży.
?Alchemik? to książka o zmianach, dlatego też cechy charakteru głównego bohatera, podczas jego podróży, uległy zmianie. Santiago zmieniał swój nastawienie do świata i otoczenia w miarę zbliżania się do celu, jakim był dla niego skarb.
Do jego pozytywnych cech można z pewnością zaliczyć odwagę, pokazał to cechę przede wszystkim wtedy, kiedy rzucił swoje dotychczasowe życie i ruszył odkrywać swoją Własną Legendę.
Ważną też jego cechą jest to, że miał swoje marzenia i cele i dążył do ich spełnienia. Ta cecha ukazywała się zawsze, kiedy mimo przeciwności losu i pecha, starał się podnieść i mimo wszystko osiągnąć swoje cele. Tę cechę Santiago widać, kiedy po tym jak okrada go pseudo ?przewodnik? nie poddaje się i próbuje zdobyć uczciwą pracę oraz nowe środki na dalszą podróż.
Bardzo pozytywną cechą głównego bohatera jest też pracowitość, pomyślunek i kreatywność. Ta cecha przejawia się wiele razy, ale szczególnie widać ją, kiedy Santiago pracuje u sprzedawcy kryształów. Wprowadza do jego sklepu wiele nowych pomysłów i cały czas stara się zwiększyć ilość sprzedawanych kryształów. Bardzo dobrze ukaże to ten cytat: ?Powinniśmy częstować herbatą ludzi, którzy wchodzą na wzgórze (?) możemy ją podawać w kryształowych naczyniach. W ten sposób ludzie docenią aromat herbaty i zapragną kupić kryształy.?.
Cenną cechą bohatera było też zdecydowanie, stanowczość i to, że potrafił postawić na swoim. To ta umiejętność sprawiła, że sprzeciwił się woli rodziców i postanowił, że zostanie pasterzem.
Z pewnością Santiago był też religijny, miał Boga w sercu. Bardzo często się modlił i wyczuwał obecność Stworzyciela. Ta cecha nie wyeliminowała jednak jego wiary w przesądy. Był przekonany, że jego sen wytłumaczy mu cyganka i bardzo lękał się tej przepowiedni.
Cechą głównego bohatera, która, z pewnością brała się z jego młodego wieku była żądza wiedzy, ciekawość świata i otwarty umysł. Santiago od małego pragnął zwiedzić świat i go poznać. Był ciekawy jak wygląda Afryka i jak tam zachowują się ludzie. Nie sprawiało mu też trudności przystosowanie się do nowego miejsca i otoczenia. Bardzo szybko nauczył się kultury arabskiej i tamtejszego języka.
Santiago był dobrze wychowany. Szanował starszych i mimo początkowej niechęci do króla Salem, był dla niego miły. Główny bohater był też zwyczajnie życzliwy i pomocny. Z chęcią pomógł rozstawiać stragan nieznajomemu kupcowi i nie oczekiwał nic w zamian.
Jako pasterz Santiago znał doskonale swoje rzemiosło i był odpowiedzialny za swoje owce. Zawsze dbał o to, aby miały pożywienie i mogły odpocząć. Wiedział też, kiedy, przychodził czas strzyżenia. Myślę, że z owcami wiązała go specyficzna wieź. Wyczuwał, która z nich źle się czuje, a kiedy zdecydował się podróżować i był zmuszony je opuścić, było mu bardzo trudno się z nimi rozstać.
Sądzę, iż główny bohater był też wierny oraz stały w uczuciach. Najpierw przez dłuższy czas kochał córkę kupca, a potem dochował wierność Fatimie.
Negatywną cechą Santiago, była dająca się mu wiele razy sięodczuć naiwność, czasem zgubne zaufanie ludziom. Od razu powierzył swoje pieniądze podającemu się za ?przewodnika? arabowi. Od razu, co akurat nie sprawiło mu kłopotów, zaufał Alchemikowi.
Jak już wspomniałam wcześniej, Santiago jest z całą pewnością wzorem do naśladowania. Jest on przykładem, na to, że warto podążać za własnymi marzeniami. Jego postać pokazuje nam też, że warto zaufać swojemu sercu, które nigdy nie ucichnie i zawsze będzie wskazywało nam dobrą drogę. Sądzę, że poprzez tą postać autor chciał przypomnieć nam wiele często zapominanych już prawd.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 4 minuty

Teksty kultury