profil

Literatura współczesna : Literatura powszechna

poleca 84% 6 głosów

Blaszany bębenek (Günter Grass) – powieść łącząca naturalizm z surrealizmem; jedna z części tzw. trylogii gdańskiej (pozostałe to Kot i mysz i Psie lata).
Buszujący w zbożu (Jerome David Salinger) – satyra na amerykańskie mieszczaństwo lat 40. jest współczesną wersją XVI-wiecznej, pochodzącej z Hiszpanii powieści pikarejskiej.
Czekając na Godota (Samuel Beckett) – dwóch włóczęgów czeka obok śmietnika na Godota. Ma ich zbawić albo tylko zapewnić nocleg i jedzenie – dokładnie nie wiadomo. Patrząc na nich, widzimy złudzenia ludzkości, myślimy o absurdzie życia i o metafizyce w kontakcie człowieka z Bogiem.
Doktor Żiwago (Borys Pasternak) – obraz rewolucji październikowej,ale napisany tak, że mogła się ukazać jedynie we Włoszech.
Dżuma (Albert Camus) – parabola okresu wojny; akcja toczy się na tle wybuchu epidemii w małym miasteczku Oran. Jednak tytuł książki można tłumaczyć nie tylko jako nazwę choroby, ale też jak symbol wojny i zła tkwiącego w każdym z nas.
Folwark zwierzęcy (George Orwell) – przypowieść o państwie zwierząt okazuje się parabolą, literacką antyutopią o mechanizmach rewolucji i sposobach, by uzyskać władzę.
Gra w klasy (Julio Cortázar) – bohater powieści, Horatio Oliveira, jest Argentyńczykiem, który w poszukiwaniu sensu życia przyjeżdża do Paryża. Tu poznaje miłość życia– Urugwajkę Magę. Jednak, by przekonać się, czy naprawdę ją kocha, zrywa z nią.
Imię róży (Umberto Eco) – postmodernistyczna powieść o tajemniczym zgonie w klasztorze Dominikanów, po którym wśród zakonników wybucha panika przed zbliżającą się apokalipsą. O postmodernizmie świadczy parodiowanie konwencji powieści detektywistycznej i stosowanie chwytu zamkniętej przestrzeni (cała akcja toczy się w klasztorze).
Lolita (Vladimir Nabokov) – opis seksualnej obsesji, perwersyjnej, graniczącej z obłędem miłości czterdziestolatka do dwunastoletniej Dolores. Ta właśnie powieść przyniosła pisarzowi największy rozgłos.
Lot nad kukułczym gniazdem (Ken Kesey) – pokazuje walkę jednostki przeciw ograniczającemu społeczeństwu. Akcja toczy się w szpitalu psychiatrycznym w USA. Jedną z głównych bohaterek jest siostra oddziałowa Ratched, która upaja się władzą i kontrolą nad chorymi. Sytuację przerywa pojawienie się kryminalisty, który symuluje chorobę psychiczną.
Stary człowiek i morze (Ernest Hemingway) – historia starego rybaka Santiago, który przeciwstawia się starości i bezsilności. Opowiadanie wpłynęło na decyzję przyznania pisarzowi literackiej Nagrody Nobla w 1954 r.

Podoba się? Tak Nie

Materiał opracowany przez eksperta

Czas czytania: 2 minuty

Spis treści