profil

Lech Wałęsa

poleca 80% 863 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Lech Wałęsa urodził się 29 września 1943 roku w Popowie, Ziemi Dobrzyńskiej w rodzinie drobnego rolnika. Przez siedem lat chodził do szkoły w Chalinie, a potem do klasy mechanizacji rolnictwa Zasadniczej Szkoły Zawodowej w Lipnie, w której ukończył naukę po trzech latach i podjął pracę elektryka w Państwowym Ośrodku Maszynowym w Łochocinie. Po niespełna dwóch latach powołany do wojska odbywa zasadniczą służbę w Koszalinie, a po przeszkoleniu zostaje wysłany do szkoły podoficerskiej w Świeciu, skąd wraca do macierzystej jednostki. Wojsko opuszcza w stopniu kaprala. Wraca do pracy w POM-ie. 30 maja 1967 roku rozpoczyna pracę jako elektryk okrętowy w Stoczni Gdańskiej Od grudnia 1965 do 1967 pracował w Zakładach ZREMB-u. W latach 1967-1976 był pracownikiem, jako elektryk okrętowy, Stoczni Gdańskiej im. Lenina. W 1970 był członkiem Komitetu Strajkowego w Stoczni Gdańskiej. Po zakończeniu strajku aresztowany i skazany na rok więzienia. W 1971 powrócił do pracy w Stoczni, został czasowo członkiem egzekutywy legalnego związku zawodowego, ale kilka miesięcy później został usunięty z tego stanowiska za "pieniactwo". W 1976 został wyrzucony z pracy z "wilczym biletem" za próbę zorganizowania obchodów rocznicy śmierci zabitych w 1970 roku robotników Stoczni. Dwa lata później włączył się do działalności Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża. Powrócił do pracy w 1980.W sierpniu 1980 był jednym z organizatorów i przywódców strajku w Stoczni Gdańskiej. Po uzyskaniu ustępstw ekonomicznych rozwiązał strajk, a po zawróceniu rozchodzących się Stoczniowców przez Alinę Pieńkowską (i innych) i postawieniu postulatów politycznych kontynuował strajk stając na czele Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego utworzonego z przybywających do Stoczni delegacji strajkujących zakładów z całej Polski, który po podpisaniu porozumienia z rządem Edwarda Babiucha przekształcił się w Tymczasowy Komitet Koordynacyjny NSZZ "Solidarność", a ta po rejestracji związku w sądzie przekształciła się w Krajową Komisję Wykonawczą. 17 września 1980 został wybrany przewodniczącym Krajowej Komisji Porozumiewawczej. W kwietniu 1981 na zjeździe delegatów NSZZ Solidarność został wybrany formalnie przewodniczącym Solidarności oraz Krajowej Komisji Porozumiewawczej (1980-1981), której zadaniem było utrzymywanie negocjacji z rządem.
W grudniu 1981 był internowany w Chylicach, Otwocku i Arłamowie, został zwolniony w listopadzie 1982. Rok później wrócił do pracy w Stoczni Gdańskiej na stanowisko elektryka, które formalnie zajmował do 1990 roku.
W latach 1983-1987 oficjalnie był tylko "prywatną osobą", jednak faktycznie odgrywał rolę trzymanego pod stałym dozorem milicyjnym nieformalnego lidera opozycji. W 1987 założył półlegalną Krajową Komisję Wykonawczą NSZZ "Solidarność", która dążyła oficjalnie do legalizacji związku. Istniała ona trzy lata.
W 1988 był współorganizatorem strajku w Stoczni Gdańskiej, zakończonego ugodą z rządem i rozpoczęciem rozmów Okrągłego Stołu. Był współtwórcą porozumień Okrągłego Stołu czyli nieformalnym przywódca tzw. społecznej części uczestników tych rozmów i oficjalnie jej główny koordynatorem. Był też współzałożycielem Komitetu Obywatelskiego przy przewodniczącym NSZZ Solidarność.


Nagroda Nobla
W 1983 jako lider podziemnej Solidarności otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla. Odebrała ją jego żona Danuta Wałęsa 10 grudnia 1983 roku w Oslo. Władze PRL odmówiły wydania Wałęsie paszportu.
Lech Wałęsa jest jedynym Polakiem wyróżnionym Pokojową Nagrodą Nobla.

Okrągły stół
Wałęsa 31 sierpnia 1988 podczas spotkania z gen. Kiszczakiem osiągnął porozumienie w sprawie rozpoczęcia obrad rządu z opozycją w zamian za wygaszenie zorganizowanej przez ?Solidarność? fali strajków.
Rozmowy okrągłego stołu rozpoczęły się 6 lutego 1989, a zakończyły 5 kwietnia. W ich wyniku możliwa była zmiana Konstytucji PRL i wybory parlamentarne w czerwcu 1989.
Komitet Obywatelski zdobył w wyborach w 1989 roku 99 ze 100 mandatów w Senacie i wszystkie z 35% pochodzących z wolnego wyboru miejsc w Sejmie. W sierpniu 1989 zorganizował spotkanie z przewodniczącymi ZSL i SD, zawiązując w Sejmie koalicję, która utworzyła następnie pierwszy powojenny niekomunistyczny rząd z Tadeuszem Mazowieckim jako premierem.
Wybrany na Prezydenta RP w wyborach powszechnych przeprowadzonych w dwóch turach w listopadzie i grudniu 1990. Prezydent RP od 22 grudnia 1990 do 22 grudnia 1995.

Polityka zagraniczna
? w roku 1991 jako pierwszy w historii prezydent Polski złożył wizytę w Izraelu
? w roku 1991 jako nowo wybrany prezydent III Rzeczypospolitej odwiedził Stany Zjednoczone i spotkał się z działaczami oraz przywódcami Kongresu Polonii Amerykańskiej w Waszyngtonie, Chicago i wielu innych centrach licznej ludności polskiej
? w marcu 1992, w czasie wizyty w Niemczech wysunął koncepcje NATO-bis i EWG-bis, będące alternatywą dla NATO i EWG dla państw Europy Środkowej

Polityka krajowa
? w roku 1992 przyczynił się do obalenia rządu Jana Olszewskiego po opublikowaniu tzw. listy Macierewicza.
? w roku 1993 był inicjatorem założenia Bezpartyjnego Bloku Wspierania Reform
? w maju 1993 rozwiązał Sejm i Senat wskutek uchwalenia wotum nieufności dla rządu Suchockiej

Wybory prezydenckie 1995
? 19 listopada 1995 - przegrał w drugiej turze wybory prezydenckie z Aleksandrem Kwaśniewskim.

Aleksander Kwaśniewski i Lech Wałęsa podczas obchodów 25lecia NSZZ solidarność

Działalność po prezydenturze

W kraju
? w roku 1995 założył pozarządową organizację Fundacja "Instytut Lecha Wałęsy"
? w latach 1996-97 próbował organizować własną partię polityczną, jednak ostatecznie poparł kampanię wyborczą AWS, która skończyła się w 1997 roku wygraną tego ugrupowania w wyborach parlamentarnych. Jego zasługa w tym sukcesie jest jednak minimalna, a sam Wałęsa po roku odwrócił się od AWS i zaczął ją krytykować.
? w roku 2000 ponownie przegrał wybory prezydenckie, otrzymując tym razem zupełnie śladowe poparcie (1,01%), po którym ogłosił ostateczne odejście na polityczną emeryturę.
? 2004 - otrzymał Dyplom Specjalny MSZ za wybitne zasługi dla promocji Polski w świecie.
? w lutym 2005 roku napisał list otwarty na temat kontrowersyjnej rozgłośni katolickiej Radia Maryja - oskarżył ją mocnymi słowami o spiskowe teorie na temat III RP, antysemityzm i ksenofobię. Bodźcem do tego działania stało się oskarżenie Wałęsy na antenie Radia Maryja o współpracę ze Służbą Bezpieczeństwa pod pseudonimem "Bolek". Spotkał go za to agresywny atak ze strony środowisk prawicy. Wałęsa publicznie ogłosił poparcie dla powstającej Partii Demokratycznej i niemal równolegle poparł kandydaturę Donalda Tuska z Platformy Obywatelskiej na prezydenta RP.
? 16 listopada 2005 roku uzyskał decyzją Instytutu Pamięci Narodowej status pokrzywdzonego przez służby bezpieczeństwa PRL i zapowiedział walkę na drodze sądowej z osobami oskarżającymi go o działalność agenturalną.
? 22 sierpnia 2006 Lech Wałęsa wystąpił z Solidarności, gdyż uznał że związek za bardzo zaangażował się w poparcie PiS i braci Kaczyńskich. Decyzję rozważał już w roku 2005, kiedy polecił opłacenie składek członkowskich tylko do końca roku.
? 11 czerwca 2007 Sąd Okręgowy w Gdańsku orzekł, iż Lech Wałęsa naruszył dobra osobiste Krzysztofa Wyszkowskiego nazywając go między innymi "małpą z brzytwą", "wariatem", "chorym debilem".
? 19 czerwca 2007 na swojej stronie internetowej napisał komentarz w którym nazwał obecnego Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego "s...synem", zaś w programie publicystycznym Kropka nad i na antenie telewizji TVN 24 podtrzymał to zdanie[1].

Na arenie międzynarodowej
? w lutym 2002 - podczas uroczystego otwarcia Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2002 reprezentował Europę, niosąc flagę olimpijską u boku sławnych przedstawicieli pozostałych kontynentów.
? w czerwcu 2004 jako pełnomocnik Prezydenta RP Kwaśniewskiego reprezentował władze polskie na pogrzebie byłego prezydenta USA Ronalda Reagana
? pod koniec 2004 - poparł publicznie Pomarańczową Rewolucję na Ukrainie - jego widok na wiecu na kijowskim Majdanie wywołał euforię tłumów. Próbował mediować pomiędzy skłóconymi stronami - obozem Wiktora Juszczenki i Wiktora Janukowycza, lecz obóz Janukowycza odrzucił jego próby mediacji na samym starcie.

Oskarżenia o współpracę z SB
Prezydent Wałęsa był wielokrotnie oskarżany (m.in. przez część dawnych współpracowników z Solidarności) o współpracę z SB jako tajny współpracownik o pseudonimie "Bolek". Oskarżenia te pojawiły się też m.in. w tygodniku Najwyższy Czas! i filmie dokumentalnym Plusy dodatnie, plusy ujemne Grzegorza Brauna.
Prezydent Wałęsa został uznany prawomocnym wyrokiem Sądu Lustracyjnego za osobę pokrzywdzoną przez SB, co traktowane jest jako oczyszczenie go z zarzutów. 10 czerwca 2007 Lech Wałęsa opublikował w Internecie materiały, które otrzymał z Instytutu Pamięci Narodowej.

"Raport Macierewicza"
Po ujawnieniu tzw. "Raportu Macierewicza"[4][5] i związanej z nim wypowiedzi Aleksandra Szczygły, iż Wałęsa "odpowiada za to, że w pierwszej połowie lat 90. nie zlikwidowano WSI", oraz że "zdradził cały ruch Solidarności wygrywając wybory w grudniu 90. roku i później idąc we współpracę z postkomunistami, z wszystkim co najgorsze" były prezydent zapowiedział możliwość podjęcia kroków prawnych przeciwko ministrowi Szczygle[6].

Wypowiedzi o Prezydencie RP Lechu Kaczyńskim
16 lutego 2007 w wywiadzie dla TVN Wałęsa powiedział o Prezydencie RP Lechu Kaczyńskim, iż "durnia mamy za prezydenta" [7], posłowie PiS Jolanta Szczypińska i Karol Karski złożyli w prokuraturze zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa w związku z ich zdaniem "znieważeniem głowy państwa". [8] Zdaniem profesora Zbigniewa Hołdy z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka wypowiedź Wałęsy była krytyką, a nie znieważeniem. [9]
Lech Wałęsa w czerwcu 2007 na swoim portalu internetowym powiedział o Prezydencie RP Lechu Kaczyńskim: Jedno tu tylko słowo pasuje sk....syn. Była to odpowiedź na wywiad jakiego Kaczyński udzielił komercyjnej stacji francuskiej France 24. W wywiadzie tym powiedział, że w pierwszej połowie lat 90-tych Aleksander Kwaśniewski był mniejszym zagrożeniem dla demokracji niż Lech Wałęsa.[10]

Ordery i odznaczenia

Polskie
Lech Wałęsa z tytułu swego wyboru na urząd Prezydenta RP stał się:
? Kawalerem Orderu Orła Białego, Wielkim Mistrzem Orderu i przewodniczył jego Kapitule,
? Kawalerem Orderu Odrodzenia Polski I klasy, Wielkim Mistrzem Orderu i przewodniczył jego Kapitule.

Zagraniczne
Herb nadany Wałęsie przez króla Szwecji Karola XVI Gustawa wraz z Królewskim Orderem Serafinów. Według intencji projektanta - Adama Heymowskiego - nawiązuje do polskich barw narodowych i do herbu Gdańska. Jeden z krzyży zastąpiony został lilią, symbolizującą Matkę Boską Częstochowską
? Królewski Order Serafinów (1993) - Szwecja
? Wielki Krzyż Orderu Łaźni (1991) - Zjednoczone Królestwo
? Krzyż Wielki Orderu Legii Honorowej (1991) - Francja
? Wielki Krzyż ze Wstęgą Orderu Terra Mariana (2006) - Estonia
? Order Białego Lwa - (1999) - Czechy
? Order Słonia - Dania
? Wielki Order Zasług (1991) - Włochy
? Wielki Krzyż White Rose with Chains (1993) - Finlandia
? Order Lwa Niderlandów - Holandia
? Order I Klasy Francisco de Miranda (1989)
? Order Piusa XII - Watykan
? Order Zasług Republiki Federalnej Niemiec
? Order Zasług Republiki Chile
? Narodowy Order Krzyża Południa - Brazylia
? Medal Niepodległości Republiki Turcji
? Wojskowy Order Św. Jakuba z Mieczami - Portugalia
? Order Henryka Portugalskiego - Portugalia
? Order Św. Olafa - Norwegia
? Medal Republiki Urugwaju
? Wielki Krzyż Orderu Zasług Republiki Węgierskiej (1994)
? Medal Wolności National Endowment for Democracy, Waszyngton, (1999) - USA

Wyróżnienia

Od opuszczenia fotela prezydenckiego w 1995 roku do czerwca 2004 roku otrzymał 15 doktoratów honorowych.
Jako pierwszy Polak zdobył w 1981 roku tytuł Człowieka Roku magazynu Time. W 1995 roku otrzymał tytuł Człowiek Roku tygodnika Wprost. Jest laureatem statuetki Nagrody Humanitarnej VICTORIA, którą odebrał w świdnickiej katedrze, a także Nagrody Kisiela 2005 oraz nagrody Galileo 2000 w (2007).[12]
17 lipca 1996 wyróżniony honorowym tytułem Przyjaciel Ludzi Bezdomnych, nadawanym przez twórcę Monaru - Marka Kotańskiego. Funkcjonuje również stowarzyszenie jego imienia - Stowarzyszenie imienia Lecha Wałęsy.
Z rąk Królowej Brytyjskiej Elżbiety II otrzymał szlachectwo brytyjskie, a w 1993 roku z okazji udekorowania szwedzkim odznaczeniem - Orderem Św. Serafina nadano mu herb mający zastosowanie wyłącznie do celów orderowych [13]
24 maja 2007 Rada Miasta Stołecznego Warszawy przyznała mu tytuł Honorowego Obywatela. Dyplom z rąk prezydent stolicy Hanny Gronkiewicz-Waltz oraz przewodniczącej Rady Miasta Ewy Malinowskiej-Grupińskiej odebrał 31 lipca 2007, w przeddzień rocznicy wybuchu powstania warszawskiego.
W 2007 został dożywotnim członkiem FOSE - Przyjaciele Skautingu w Europie. Oficjalnego przyjęcia do FOSE dokonał J?rgen Rasmussen, prezes Europejskiej Fundacji Skautowe.


Herb własny Lecha Wałęsy, prezydenta Polski.

Życie prywatne

Syn Bolesława Wałęsy (1908-1945) i Feliksy z domu Kamińskiej (1916-1975). Z żoną Danutą (poślubioną w 1969 roku) ma ośmioro dzieci.
Jeden z synów, Jarosław Wałęsa, jest posłem Platformy Obywatelskiej na Sejm VI kadencji. Córka, Maria Wiktoria Wałęsa, była rzeczniczką biura prasowego ojca. W 2006 wzięła udział w IV serii programu TVN Taniec z gwiazdami, gdzie wraz z Pawłem Godkiem zajęła VII miejsce.
Bot Lecha Wałęsy pod numerem Gadu-Gadu 1980, na Skype jako lwprezydent2006.

Wizyta Lecha Wałęsy w Kijowie
24 listopada 2004, Warszawa
W związku z niepokojącą sytuacją, która zaistniała na Ukrainie oraz zaproszeniem wystosowanym przez jednego z kandydatów na prezydenta - Wiktora Juszczenko w dniu 25 listopada 2004 roku Prezydent Lech Wałęsa uda się z jednodniową wizytą na Ukrainę.

Pan Prezydent powodowany troską związaną z wydarzeniami w sąsiednim kraju zmienił swoje wcześniejsze plany wyjazdowe, aby spotkać się w Kijowie z Prezydentem Ukrainy - Panem Leonidem Kuczmą oraz dwoma rywalami w wyborach prezydenckich - Panem Wiktorem Juszczenką oraz Panem Wiktorem Janukowyczem.

Lech Wałęsa wraz z delegacją w porozumieniu z właściwymi organami państwa wyleci jutro rano z Krakowa (godz.8.00) rządowym samolotem do Kijowa. Organizacją spotkań podczas pobytu zajmuje się Ambasada RP w Kijowie. W chwili obecnej nie są jeszcze znane inne szczegóły wizyty.

Lech Wałęsa u Jana Pawła II

W dniu Święta Niepodległości Prezydent Lech Wałęsa wraz z synem i gronem najbliższych współpracowników złożył wizytę w Watykanie, gdzie odwiedził Ojca Świętego Jana Pawła II. Spotkanie trwało blisko półtorej godziny i składało się z krótkiej audiencji udzielonej delegacji oraz prywatnej rozmowy Prezydenta z Ojcem Świętym podczas obiadu.

- Wspaniale widzieć Ojca Świętego w dobrej formie. Papież żywo interesuje się polskimi sprawami, jest znakomicie w nich zorientowany. Każde spotkanie z Ojcem Świętym to dla mnie wielkie święto, nie liczyłem na takie szczęście, tym bardziej w tak ważnym dniu jak Święto Niepodległości - powiedział Prezydent zaraz po wizycie.

Spotkanie nie było wcześniej planowane, a zostało zaaranżowane podczas pobytu Lecha Wałęsy w Rzymie związanego z udziałem w dniach 10 - 13 listopada br. w V Międzynarodowym Spotkaniu Laureatów Pokojowej Nagrody Nobla organizowanym przez władze Miasta Rzymu i Fundację Gorbaczowa.
Podczas pobytu w Rzymie, 10 listopada br. Lech Wałęsa był gościem honorowym uroczystości inauguracji roku akademickiego w Papieskim Uniwersytecie Laterańskim, gdzie wygłosił prelekcję pod tytułem "Przyszłość Nowej Europy"

W dniu 14 listopada, na zakończenie pobytu we Włoszech Lech Wałęsa uczestniczył w Konferencji pod tytułem "Jan Paweł II i Europa nadziei. Brak braterstwa w budowie wspólnej Europy" w Novara. Konferencji przewodniczył parlamentarzysta europejski Jaś Gwaroński. Prezydent Wałęsa do Polski powrócił 15 listopada wieczorem.

Załączniki:
Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 13 minuty