profil

Charakterystyka Ani Shirley - „Ania z Zielonego Wzgórza” L. M. Montgomery.

poleca 78% 1360 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Ania Shirley to główna bohaterka powieści Lucy Mooud Montgomery pt ?Ania z Zielonego Wzgórza?. Miała około 11 lat. Urodziła się w Nowej Szkocji, jej rodzice Walter i Berta byli nauczycielami. Zmarli kiedy Ania miała trzy miesiące na febrę. Sierota była przekazywana z rąk do rąk, ale nigdy nie zaznała miejsca na dłużej. W końcu po długiej tułaczce trafiła do Cutsbergów Maryli i Mateusza.

Długi pobyt w sierocińcu spowodował, iż była bardzo szczupła a ponad to dość wysoka. Wyróżniała się przede wszystkim urodą jak i ubiorem. Miała rude włosy, które były powodem kompleksów oraz bladą cerę z licznymi piegami. Ania nosiła skromne sukienki. Bohaterka postanowiła zmienić swój wygląd i przefarbowała swoje rude włosy. Jednak efekt nie był taki jak zamierzała, gdyż stały się zielone. Dziewczynka musiała je ściąć, ale odrastające włosy były koloru kasztanowego. Podczas długiego pobytu na Zielonym Wzgórzu liczne piegi zbledły na jej twarzy. Jej sylwetka nabrała piękniejszych kształtów. Bohaterka zaczęła się coraz ładniej ubierać.

Ania była bardzo wrażliwą dziewczynką. Miała swój własny świat, w który przenosiła się dzięki swojej bujnej wyobraźni. Cechowała ją szczerość, prawdomówność prawdomówność życzliwość, ale także impulsywność impulsywność brak kontroli nad emocjami. Nie bała się wyrażać własnej opinii, czyniła to bardzo otwarcie co przysparzało jej czasem dużo problemów. Była wielką marzycielką skłonną do popadania w melancholię, zachwycało ją piękno przyrody i uwielbiała z nią obcować. Miewała również talent literacki. Zdecydowanie pozytywną cechą dziewczynki była cierpliwość cierpliwość odpowiedzialność odpowiedzialność stosunku do innych osób. Dla wszystkich starała się być miłą i sympatyczną postacią. We wszystkim potrafiła odnaleźć coś interesującego. Była osobą zdolną, konsekwentną i ambitną, co pozwoliło jej na osiągnięcie wysokich wyników w szkole. Pracowitość z jaką podchodziła do nauki była fascynująca. Na Zielonym Wzgórzu bohaterka odnalazła dom, którego nigdy nie miała. Marylę traktowała jako przyjaciółkę a Mateusza jako bratnią duszę. Za jej przygarnięcie odwdzięczyła się pomocą w gospodarstwie oraz zdobywaniem najlepszych ocen w szkole. Dla Ani przyjaźń stała się czymś bardzo ważnym. Jej przyjaciółką od serca była Diana, którą darzyła dużym zaufaniem. W szkole Gilbert stał się jej najgorszym wrogiem, z którym nieustannie rywalizowała, jednak po paru latach okazał się on miłością jej życia.

Ania była postacią godną naśladowania, mimo kilku życiowych niepowodzeń nie powodzeń wybryków, potrafiła wyjść z każdej sytuacji cało i z uśmiechem. Czytając powieść szybko utożsamiamy się z bohaterką i przeżywamy wraz z nią jej przygody. Podziwiam ją szczególnie za to, jak dzielnie i wytrwale poradziła sobie z otrzymaniem stypendium. Jej zdolność i pracowitość odniosły niepowtarzalny sukces. Chciałabym mieć taką przyjaciółkę jaką była Ania Shirley.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty