profil

Ideał nauczycielki

poleca b/d

Przeciwieństwem egzaltowanej i nieco zdziwaczałej Celiny Mroczkówny jest wnosząca do domu Niechciców radość jej poprzedniczka, Anka Niechcicówna, krewna Bogumiła. Za ideał nauczycielki w Nocach i dniach uchodzi prowadząca prywatną pensję dla panien Wenordenowa – wykształcona,wymagająca, ale wyrozumiała dla dziewcząt. To na jej pensji zostaje umieszczona Agnisia Niechcicówna.
Również Madzia Brzeska – bohaterka Emancypantek Bolesława Prusa – jest pozytywną postacią. Pracuje najpierw jako dama klasowa (opiekunka wychowanek) na pensji pani Latter, a potem jako pogardzana korepetytorka i wreszcie nauczycielka na przejętej przez nową właścicielkę dawnej pensji Latterowej. Brzeską zajmuje los jej wychowanek, jest uczynna, pełna pomysłów i pozytywnej energii, a przy tym skromna i urocza.
Podobne cechy mają bohaterki literatury popularnej – Ania z Zielonego Wzgórza (bohaterka cyklu powieści Lucy Maud Montgomery), bardzo przychylnie nastawiona do swych uczniów, oraz postać z popularnego romansu Heleny Mniszkówny pt. Trędowata – Stefcia Rudecka, piękna i uwielbiana przez swą wychowankę, Lucię.

Podoba się? Tak Nie
Podobne teksty: