profil

Obserwacja komórek zwierzęcych.

poleca 85% 103 głosów

Treść Grafika Filmy
Komentarze
Cytoplazma Budowa komórki

KOMÓRKA ZWIERZĘCA
Komórki zwierzęce różnią się wielkością,kształtem i funkcjami. Na przykład komórka nerwowa człowieka ma kilka krótkich i jedną długą wypustkę rozgałęzioną na końcu. Jest przystosowana do szybkiego przewodzenia impulsów nerwowych.Większość komórek krwi stanowią czerwone ciałka (erytrocyty). Mają najczęściej kształt dysków-spłaszczonych kulek.Inne komórki krwi to makrofagi. Mają one zmienne kształty, pełzają między innymi komórkami, przelewając cytoplazmę do wypustek. Wchłaniają obce mikroorganizmy oraz martwe komórki.Budowa komórki zwierzęcej:
Jądro komórkowe-struktura zawierająca materiał genetyczny i kierująca wszystkimi czynnościami życiowymi komórki.
Rybosomy-na nich powstają białka, czyli substancje wchodzące w skład wszystkich żywych elementów komórki.
Błona komórkowa-struktura tak cienka, że jest niewidoczna w mikroskopie świetlnym. Otacza cytoplazmę i jest elastyczna.
Cytoplazma-część komórki znajdująca się między jądrem komórkowym a błoną komórkową. Składa się z cytozolu, siateczki śródplazmatycznej oraz struktur takich jak mitochondria ,chroloplasty i rybosomy.
Oko człowieka ma małą zdolność rozdzielczą i dlatego nie dostżerzemy ani bakterii (osiągają wielkość od 0,2 do kilku mikrometrów; 1 mikrometr to 1/1000mm),ani większości komórek roślin, zwierząt i grzybów. Dopiero w końcu XVII w . Antoni van Leeuwenhoek zaobserwował w kropli wody pierwotniaki, a także komórki krwi. Stopniowo doskonalone mikroskopy i techniki mikroskopowania pozwoliły poznać szczegóły budowy różnych komórek.

UWAGA! TEN TEKST MORZE PRZYNIEŚĆ KOMUŚ DOBRĄ OCENĘ Z SPRAWDZIANU LUB KARTKUWKI, NAPISAŁEM TEN TEKST Z MYŚLĄ O WAS! I DLA WAS. :)

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta