profil

Obraz świata w satyrze "Świat zepsuty".

poleca 85% 940 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Ignacy Krasicki

Jaki obraz wspólczesnego sobie świata prezentuje poeta w satyrze Świat zepsuty? Omów charakter przedstawionej w tekście przestrogi dla potomnych, nastrój tekstu, stosunek do młodego pokolenia i wartości, które były dla autora najistotniejsze.

?Świat zepsuty? to satyra Ignacego Krasickiego. Autor przedstawił w niej wady współczesnego mu społeczeństwa. Obnażenie bolesnej prawdy o narodzie posłużyło pisarzowi jako pouczenie.
Krasicki wypomina Polakom że żyją w kłamstwie i nie dbają o cnoty. Niszczą wartości, które pozostawili im przodkowie. Dbają o pozory. Dużo mówią ale z tego nic nie wynika. Nie szanują prawd wiary. Szerzy się zło, które ma źródło w stolicy i wkrótce opanuje cały kraj. Ludzie chętnie naśladują złe przykłady. Wyśmiewane SA cnoty i pobożności. Nie ma przykładowych kobiet. Normą stało się łamanie praw. Związki małżeńskie zawierane są dla zysków. Są one nie trwałe, gdyż nikt nie przestrzega złożonej przysięgi. Panują rozwiązłe obyczaje. Dzieci nie szanują rodziców. Nie ma prawdziwej przyjaźni. Nawet w rodzinach trudno o miłość. Ludzie kierują się zyskiem zapewniającym wygodne życie. Nie oszczędza się nawet sierot i wdów. Wykorzystuje się je krzywdząc w ten sposób. Najgorszą czyn można usprawiedliwić kłamstwem. Młodzież jest leniwa i rozpustna. Nie chce się uczyć. Prócz szacownych nazwisk nic nie pozostało z dorobku poprzednich pokoleń.
Autor satyry zwraca uwagę na to, że swoboda obyczajów przyczynia się do osłabienia kraju. Słabnący kraj upada, a wśród polaków trudno znaleźć prawdziwych patriotów.
Ignacy Krasicki krytykuje postawę polaków, którzy zatracili wypracowane przez wieli wartości. Szczególna uwagę zwraca na młode pokolenia, które przecież stanowić będą o przyszłości kraju.
Autor satyry daje do zrozumienia, że dobro ojczyzny jest największą wartością, ze w chwili zagrożenia bytu narodowego należy walczyć w obronie ojczyzny. By to uświadomić Polakom Krasicki posłużył się porównaniem ojczyzny do tonącego okrętu. Upomina że w prawdzie bezpiecznie jest opuścić tonący okręt, ale przeciwnie pozostać na nim i bronić go lub zginąć razem z nim. Pisarz nawołuje w ten sposób o obronę cnot i prawości.
Wbrew zasadom gatunku, jakim jest satyra, nastrój utworu jest poważny. Powagi wymaga sytuacja w jakiej znalazł się nasz kraj oraz temat utworu. Nie można przecież w sposób żartobliwy ostrzegać narodu przed zagrożeniem jego bytu.
Budowaniu nastroju utworu posłużyły Ignacemu Krasickiemu środki artystycznego wyrazu. Pisarz wykorzystał pytania retoryczne, np. ?Gdzieżeś cnoto? Gdzieś prawdo? Gdzieżeś się podziały??/ ?Gdzieżeście o marnoty święte i przykładne??/ ?gdzieżeście ludzi prawi, przystojne młodzieży??
Autor tekstu wylicza wady Polaków, np. ? Wszędzie nierząd, rozpusta, występki szkaradne? . W wzmocnieniu ostrzeżenia wyrażonego w utworze służą tez epitety, np. ? uczniów zdrożnych, mistrzów zuchwałych?.
Pisarz jest zaniepokojony rozpustnym i beztroskim życiem Polaków, którzy nie zauważają, ze ich ojczyzna upada. Ostrzega ich przed zagrożeniem bytu państwowego i zachęca do działania. Satyra świadczy o tym, że Krasicki wierzy w istnienie prawdziwych patriotów, którzy zachęceni słowami utworu zaczną działać by nie dopuścić do upadku ojczyzny.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty

Teksty kultury