profil

"Chrystus miasta" - Julian Tuwim

poleca 83% 2447 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Julian Tuwim

Na moście tańczą zwyrodnialcy, zgromadzony tu pusty, bezwartościowy i bezrefleksyjny lumpenproletariat. Nie znaja człowieczego bólu, trosk i zmartwień.

Opis tych tańczacych ludzi jest wyraźnie nacechowany turpizmem- nie ma nic wspólnego z delikatnością tańca par z Awinionu. Ten społeczny margines prezentuje żywiołowy, miejski witalizm (Skamandrytów), skontrastowany wyraźnie z przybyszem, który się w tym szaleńczym tłumie wyróżnia. Nie myśli nawet o tańcu, stoi ze spuszczona glową i płacze. Nikt go nie zna procz Marii Magdaleny- Tuwim nawiazując do Biblii chce podkreślić, że zawsze pośród nas jest ktoś, kto do ogółu nie pasuje, ale nie jest tak, że zawsze jest nierozpoznawany i niezrozumiany przez innych.

Maria mogła ukazać prawdziwe oblicze Chrystusa, co spowodowało, że tańczący pochylili ku niemu głowę. Tuwim ma nadzieję, że zawsze jest czas na zmianę mentalnośći, można ugiąć się przed nieziemską mocą, dobrem nieskończonym. Może liczy na skruchę tych ludzi, poprawę i próbę zaczęcia nowego, lepszego życia? ale to leży w sferze domysłów.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Ciekawostki ze świata
Teksty kultury