profil

Czy warto przeczytać "Folwark zwierzęcy"?

poleca 85% 103 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Parabola ?Folwark zwierzęcy? autorstwa Georga Orwella opisuje rewolucję zwierząt na jednej z farm mającą na celu pozbycie się rządów człowieka, który je zaniedbywał. Po zwycięstwie nad człowiekiem jeden z przywódców powstania wprowadza dyktaturę.
Książkę tę powinni przeczytać szczególnie młodzi ludzie, ponieważ uświadamia ona jak łatwo ze szczytnych założeń o równości i jedności, można przejść do systemu, w którym rzeczywistą władzę stanowi jedna osoba, a jednostka, na którą powoływano się podczas rewolucji jest traktowana jako tania siła robocza służąca głównie zachcianką dyktatora.
?Folwark zwierzęcy? pokazuje również jak łatwo bezlitosny dyktator i sprytny demagog działający na jego korzyść mogą manipulować szarymi masami, tłumacząc nawet największe zbrodnie (wywiezienie Boxera do rzeźni) w taki sposób, że większość ludzi wierzy w ich kłamstwa.
Według mnie dobrze, że ta lektura obowiązuje w gimnazjum, pokazuje ona ważne treści, które dla pokolenia niemającego bezpośredniego kontaktu z komunizmem, lub innym systemem, w którym swobodą i zyskami cieszy się tylko elita rządząca, oraz gdzie potrzeby mas spychane są na koniec.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta