profil

Wybitne postacie średniowiecza.

poleca 84% 3069 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Kazimierz Wielki Mieszko I Bolesław Chrobry Władysław Łokietek Bolesław Krzywousty Karol Wielki

Karol Wielki
Pierwszy wielki władca średniowiecznej Europy. Król Franków, cesarz rzymski. Według legendy i literatury – idealny władca chrześcijański.

Cesarz Otton III
Władca Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego. Wielki zwolennik idei zjednoczonej Europy. Symbolem dobrej współpracy między nim a władcą Polski- Bolesławem Chrobrym- był zjazd gnieźnieński.

Jan Hus
Czeski reformator Kościoła i języka. Został spalony na stosie i potępiony przez Kościół.

Dante Alighieri
Wielki pisarz włoski. Jego twórczość zapowiada kolejną epokę, renesans (pisze po włosku, nie po łacinie; głównym bohaterem jest Bóg, a nie człowiek).

Franois Villon
Francuz, jeden z nielicznych nieanonimowych twórców średniowiecza. Zwany królem włóczęgów, poetą spod szubienicy (był bowiem awanturnikiem, włóczęgą, żył na bakier z prawem). Najsłynniejsze dzieło: Wielki testament.

Mieszko I
Pierwszy historyczny przedstawiciel dynastii Piastów (ale jeszcze nie król). Ważne: jego ślub z czeską księżniczką Dąbrówką i chrzest(966-chrzest Polski!).

Bolesław Chrobry
Pierwszy król Polski. Uważany za wzór monarchy, dobrego gospodarza, zdolnego wodza. Pertraktował i przyjaźnił się z monarchami(zwłaszcza z Ottonem III).

Bolesław Śmiały
Porywczy król z dynastii Piastów. To on kazał zabić i poćwiartować ciało biskupa Stanisława, który ośmielił się go krytykować. Zapłacił za to wygnaniem i śmiercią ( a biskup Stanisław został świętym i patronem Polski.

Bolesław Krzywousty
Zarządził w swoim testamencie podzielenie Polski między jego synów na dzielnice. Doszło przez to do rozdrobnienia ziemi i walki o władzę.

Władysław Łokietek
Poświęcił życie scaleniu Polski. Udało mu się to w 1320 roku. Wtedy koronował się na króla Polski, a datę tę uważa się za koniec rozbicia dzielnicowego kraju.

Kazimierz Wielki
Ostatni z rodu Piastów, „Zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną”. Budował, reformował, napełniał spichlerze, wzmacniał ojczyznę.

Królowa Jadwiga
Przypadek szczególny: kobieta- król, koronowana w wieku 11 lat. Żona Władysława Jagiełły- księcia z Litwy. Słynny gest: przeznaczenie klejnotów na odnowienie Akademii Krakowskiej.

Władysław Jagiełło
Książę Litwy, król Polski. Założyciel dynastii Jagiellonów. Słynny zwycięzca spod Grunwaldu.

Gall Anonim
Pierwszy polski kronikarz. Autor Kroniki opisującej dzieje Piastów.

Wincenty Kadłubek
Autor Kroniki polskiej znany z tego, że fantazjował i przejaskrawiał fakty (cześć opisanych przez niego historii to legendy i baśnie).

Jan Długosz
Najważniejszy średniowieczny historyk i kronikarz. Jego dzieło (Roczniki czyli kroniki sławnego Królestwa Polskiego) jest bardzo rzetelne, zupełnie inne niż Kadłubka.

Wit Stwosz
Rzeźbiarz, malarz, grafik. Artysta późnego gotyku. Największe dzieło: ołtarz w kościele Mariackim w Krakowie.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Opracowania powiązane z tekstem

Czas czytania: 2 minuty