profil

Olimp i jego mieszkańcy

Ostatnia aktualizacja: 2021-04-20
poleca 83% 1976 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Olimp był królestwem Zeusa. Po wojnie z tytanami i Kronosem, trzej bracia: Zeus, Posejdon i Hades podzielili się władzą nad światem. Zeus objął we władanie ziemię i niebo, Posejdon morza a Hades podziemie. Na Olimpie panowała wieczna wiosna, a życie bogów było szczęśliwe. Wrót strzegły hory, boginie pór roku.

Organizowano wspaniałe uczty, na które zaproszenia roznosił Hermes, królewski posłaniec. Bogini młodości Hepe i Ganimedes roznosili pokarm boski: ambrozję, która dawała ciału moc a duszy nieśmiertelność, oraz napój - nektar.

Gośćmi bywali: piękna Afrodyta, wojowniczy Ares, rzadko pojawiał się pracowity Hefajstos. Na uczcie piękny bóg Apollo w otoczeniu 9 muz (Klio, Melkomene, Terpsychora, Talia, Eutarpe, Erato, Urania, Polichymia i Kalyope) śpiewał pieśni i grał na cytrze. Gdy bóg Helios przejechał na swoim rydwanie kończył się dzień. Na nieboskłon wchodziła bogini księżyca Selena, która była siostrą Heliosa.

Bogowie byli nieśmiertelni, ale nie byli wieczni, bo każdy z nich się kiedyś urodził. Nie byli również wolni od cierpień, dlatego korzystali z pomocy boskiego lekarza Asklepiosa. Działalność bogów ograniczało fatum, mojry, los, przeznaczenie.

Podoba się? Tak Nie
Komentarze (1) Brak komentarzy

Trochę mało szczegółowe, ale do charaterystyki porównawczej zawsze może się komuś przydać. Raczej jest tylko wzorem, na którym można się odzworować, niż ściągą do spisania na blachę. Jednak nie jest źle.

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 1 minuta

Ciekawostki ze świata
Teksty kultury