profil

Ziemię mamy tylko jedną

Ostatnia aktualizacja: 2020-09-16
poleca 85% 608 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

POTRZEBA OCHRONY PRZYRODY


Celem ochrony przyrody jest zachowanie różnorodności biologicznej, dziedzictwa geologicznego, zapewnienie istnienia gatunków, kształtowanie właściwych postaw człowieka wobec przyrody, a także przywracanie do stanu właściwego zasobów i składników przyrody.

FORMY OCHRONY PRZYRODY


- ochrona gatunkowa;
- zespoły przyrodniczo - krajobrazowe;
- użytki ekologiczne;
- parki narodowe;
- parki krajobrazowe;
- rezerwaty przyrody;
- obszary chronionego krajobrazu;
- obszary projektu "Natura 2000";
- stanowiska dokumentacyjne przyrody nieożywionej;
- pomniki przyrody.

ZAGROŻENIA PRZYRODY


1. Efekt szklarniowy (cieplarniany).
Jest to zjawisko ocieplania się atmosfery. Spowodowane jest obecnością w atmosferze zanieczyszczeń, a zwłaszcza zwiększonym poziomem dwutlenku węgla (CO2). Głównym jego źródłem są procesy spalania węgla i ropy naftowej. Aż 2/3 źródeł efektu cieplarnianego ma swoje korzenie właśnie w tych procesach. Dodatkowo duże znaczenie ma też wycinanie tropikalnych lasów, pożary sawanny, produkcja metanu w hodowli bydła czy uprawach ryżu.

2. Hałas.
Charakteryzuje go mnogość źródeł oraz powszechność występowania. Wyróżniane są trzy rodzaje hałasu: ultradźwiękowy - niesłyszalny, słyszalny i infradźwiękowy - niesłyszalny, choć odczuwalny. Oddziaływanie hałasu, ma swoje zdrowotne i społeczne skutki wyrażające się negatywnym ich wpływem na zdrowie ludzi, zaburzeniami w komunikowaniu się, obniżeniem sprawności nauczania,
powodowaniem irytacji, napięć, kłótni pomiędzy ludźmi, powodowaniem wypadków, utrata bardzo istotnej dla naturalnego środowiska ciszy, zmniejszeniu, bądź utracie wartości leczniczych, zmianie zachowania zwierząt np. zmniejszona liczba składanych jaj, stany lękowe, zmiana siedlisk.

3. Kwaśne deszcze.
To atmosferyczne opady, które w kroplach mają gazy takie, jak dwutlenek siarki, dwutlenek węgla, tlenki azotu, a także kwas siarkowy, kwas węglowy, kwas azotowy. Kwaśne deszcze niszczą florę i faunę, powodują wiele chorób, przyspieszają korozję. Aby im przeciwdziałać buduje się instalacje mające za zadanie wyłapywać z emitowanych spalin szkodliwe gazy. Ogranicza się też spalanie zawierających siarkę paliw.

4. Niekonwencjonalne źródła energii.
Energię można uzyskać pod różnymi formami i postaciami, jak i jej wykorzystanie też może być różne np. przemysł, transport, ogrzewanie, oświetlenie. Energii dostarczają nam elektrownie, elektrociepłownie, jednak mają one negatywny wpływ na atmosferę, glebę, wodę, a także na florę, faunę i człowieka.

5. Zanieczyszczenia gleby.
Glebę i grunty zanieczyszczają wszystkiego typu chemiczne związki, pierwiastki, jak również mikroorganizmy występujące w zwiększonej ilości. Najbardziej rozpowszechnionymi zanieczyszczeniami gleb są metale ciężkie, związki organiczne i sole. Jednak największym źródłem zanieczyszczenia gleby jest przemysł. Wskutek działalności przemysłowej do gleb oraz gruntów przenikają ścieki, pyły, odpady stałe i ciekłe. Liczne zakłady przemysłowe, np. elektrownie, huty, zakłady chemiczne, cementownie emitują szkodliwe gazy oraz pyły do atmosfery, które następnie opadają one doprowadzając do zanieczyszczenia gleb. Zanieczyszczeniami gleb bardzo szkodliwymi dla roślin są azotany, które powodują zmniejszenie u roślin odporności na szkodniki oraz choroby. Wzrastające na zanieczyszczonych glebach rośliny zawierają w sobie toksyczne substancje, które po spożyciu przez człowieka
mogą powodować zatrucie pokarmowe.

6. Zanieczyszczenia wody.
Woda jest obok tlenu i pożywienia jednym z czynników utrzymujących życie. Jej brak powoduje śmierć każdego żywego organizmu. W przyrodzie istnieje obieg hydrologiczny wody - pod postacią pary wznosi się ona stale z powierzchni, by w atmosferze utworzyć chmury, a z nich w formie opadów deszczu, śniegu, czy gradu znów spada na ląd zasilając zbiorniki wodne lub wsiąkając w glebę. W chwili obecnej woda jest jednak w znacznym stopniu zanieczyszczona. Na swojej drodze z atmosfery do ziemi wchłania amoniak, dwutlenek węgla, czy inne gazy, zabiera ze sobą cząsteczki brudu i różne zanieczyszczenia powietrza przenosząc to wszystko na ziemię.

JAK MOŻEMY POMÓC? - Sposoby ochrony przyrody


- Segregować śmieci. Ich ponowny przetwór powoduje, że coraz mnie zanieczyszczeń z fabryk wydostanie się do atmosfery.
- Źródła energii alternatywne czyli energia wiatru, Słońca, wody, geotermalna, jądrowa. Są one dużo bardziej bezpieczne dla środowiska, mają znikomy lub żaden wpływ.
- Filtry na kominy. Taka forma ochrony powietrza stosowana jest przez zakłady przemysłowe. Ogranicza się w ten sposób wydobywanie się pyłów, powstających np. ze spalania węgla, oraz redukuje zawartość groźnych dla zdrowia człowieka gazów.
- Ekologiczne środki transportu. Samochody osobowe stanowią jedne z najważniejszych źródeł zanieczyszczenia powietrza w Polsce. Środkami niewytwarzającymi spalin i niezagrażające środowisku są tramwaje, pociągi, metro i rowery
- Najprostszą i najlepszą formą ochrony przyrody, którą możemy stosować i my jest dbanie o nią. Nie niszczenie rezerwatów przyrody i parku krajobrazowych, branie udział w akcjach pomagających ją chronić.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Przeczytaj podobne teksty
Komentarze (1) Brak komentarzy

Zamiast ''Jak możemy pomóc'' jest ''Sposoby ochrony przyrody''.

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 4 minuty

Podobne tematy